scorecardresearch.com Gezgin Şölen - Gıda Küreselleşmesinin On Bin Yılı ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Gezgin Şölen - Gıda Küreselleşmesinin On Bin Yılı

Gezgin Şölen - Gıda Küreselleşmesinin On Bin Yılı

Yazar : Kenneth F. Kiple

Sayfa Sayısı : 392

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kenneth F. Kiple, gıda küreselleşmesinin 10.000 yıllık tarihini anlattığı Gezgin Şölen’de bunlar gibi pek çok sorunun cevabını vermekle kalmıyor, insanlık tarihine her gün tükettiğimiz (ya da adını bile duymadığımız!) gıdalar üzerinden benzersiz bir bakış sunuyor. Fasulyenin tarımsal bir hata olduğunu, yerleşik tarımcıların neden avcı toplayıcılardan daha sağlıksız olduğunu, peynir yapımının neredeyse 6.000 yıl önce İran’da başladığını, karabiberin bir zamanlar altından değerli olduğunu, bütün dünyada şekerin buğdaydan bile çok satıldığını, Winston Churchill’in 1942 yılında askerleri için çayın cephaneden daha önemli olduğunu söylediğini, 1880 yılında Amerika’daki bütün büyük şehirlerde Çin lokantaları olduğunu, beyaz ekmeğin bir zamanlar gereğinden fazla besleyici kabul edildiğini, GDO’lu gıdaların hayatımızın ne kadar içine sızdığını biliyor musunuz?Birisi, Fatih Sultan Mehmet’in domatesi çok sevdiğini söylediği zaman bunun kuyruklu bir yalan olduğunu bilmemiz gerekir. Çünkü henüz Amerika keşfedilmemişti ve gencecik yaşında Bizans’ı ortadan kaldıran Sultan Mehmet, ömründe domatesi görmemişti bile. Ancak aynı tarihlerde Avrupa için karabiber de altından bile kıymetliydi. Peki nasıl oldu da bugün hiç gitmediğimiz topraklarda yetişen ürünlerden yemek pişirmeye başladık? Ne kadar zamandır GDO’lu gıdalar öğünlerimize sızdılar? Kenneth F. Kiple, Gezgin Şölen adlı kitabında tüm bunların cevabını veriyor. Gıda küreselleşmesiin on bin yılını anlatığı kitabında, değişen dünya ile beraber değişen beslenme alışkanlığımızın tarihini aktarıyor. 6 bin yıl önce İranlılar tarafından bulunan peynirden tüm dünyayı saran Çin lokantalarına, savaş zamanında cephaneden bile kıymetli çaydan tüm dünyada şekerin buğdaydan daha çok satıldığına kadar insanlık tarihini farklı bir bakışla açıklıyor. Son avcılar ve haliyle ilk çiftçilerden başlayan kitap kronolojik olarak ilerliyor. Yıllar ilerledikçe yemeklerde karşımıza çıkan bitkilerin, içeceklerin, hayvansal gıdaların ilk olarak nerede, hangi yemekte kullanılmaya başladığını ve daha sonra tüm mutfaklara nasıl girdiğini anlatıyor. Okuyabileceğiniz en lezzetli dünya tarihi.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963