scorecardresearch.com Geçiş Sürecinde Türkiye ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Geçiş Sürecinde Türkiye

Geçiş Sürecinde Türkiye

Yazar : Jean Baudrillard

Sayfa Sayısı : 400

Yayınevi : BELGE YAYINLARI

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kitabın Oxford Üniversitesi yayınları arasında çıkan İngilizcesi geniş yankılar yarattı. Sağcı eleştirmenler olanca güçleriyle kitabı karalamaya çalıştılar, kimisi okumak zahmetinde bile katlanmadan:

...Genellikle sol aydınlar arasındaki kafa kargaşalığını, gelecek için karamsarlıklarını yansıtan yeni bir belge... Üstünkörü, amiyane, alelade, marksist polemik... Çelişkilerini, yüzeyselliklerini, mantığa, sağ duyuya, şimdiye kadarki yapılan objektif ve bilimsel tahlillere taban tabana zıt yönlerini etraflıca irdelemek mümkün değil...
Aydın YALÇIN
Yeni Forum, 1 Ağustos 1987

...Henüz kitabın görmediğim halde, Aydın Yalçın''ın makalesini okuyarak, yurtdışındaki marksistlerin ne düşündüklerini ana hatları ile öğrenmek imkanını buldum...
Osman OKYAR
Yeni Forum, 1 Ekim 1987

...Yazarlar bir bütün olarak toplumun temel kültüründen yabancılaşmış, gelenekselcilik aleyhtarı, avrupalılaşmış, liberal ve/veya marksist bir grubun bakış açısını temsil etmektedir.
Kemal KARPAT
Journal of Developing Areas, Ekim 1987

Aşırı sağa gönül vermemiş olan eleştirmenlerin kitabın değerlendirişleriyle bir hayli farklı oldu:

...Türkiye''de toplumsal değişim ve kapitalist gelişmeye kapsamlı bir bakış... 1980 darbesi öncesindeki olayların derinlemesine, analitik bir yorumu... Yazarların birçoğu, 1980 darbesi sonrası yüzlercesi üniversitelerden atılmış olan öğretim üyelerindendir... İşte bu aydın nesli, Türkiye''deki ciddi akademik çalışmalara ve genelde fikir hayatına damgasını vurmuştur ve kamuoyunu kuvvetli bir biçimde etkilemeye devam etmektedir...
Ömer KARASAPAN
Merip Middle East Report, Eylül-Ekim 1989

...Şimdi dokuz yıl sonra geriye bakıldığınnda, 1980''in Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli dönüm noktalarından birini teşkil ettiği kesindir... Bu kitap, o çalkantılı değişim hazırlayan yılları anlamak isteyenler için vazgeçilmez bir kaynaktır.
Reşat KASABA
New Perspectives on Turkey, Güz 1989

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963