scorecardresearch.com Fahriye Abla’dan Çanakkaleli Melahat’a ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Fahriye Abla’dan Çanakkaleli Melahat’a

Fahriye Abla’dan Çanakkaleli Melahat’a

Yazar : Deniz Durukan

Sayfa Sayısı : 258

Yayınevi : EVEREST YAYINLARI

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Türk toplumunda kadının yeri ve konumu, gerek siyasi koşulların, dini unsurların, gerekse sosyal ve kültürel faktörlerin etkisiyle yüzyıllar boyunca değişime uğramıştır. Kuşkusuz bu değişim edebiyata da yansır. Türk toplumunun geçirdiği sosyo-kültürel değişimi anlamak için Türk edebiyatının çeşitli evrelerine bakmak gerekir.
Bu amaç etrafında yirmi bir şair, Türk şiirinde kadını özellikle öne çıkartan ya da Ahmet Haşim gibi, kadını şiirlerinde ve bilinçaltında geriye iten isimleri mercek altına alarak yakın tarihe göz atmaya çalıştık.
Yazılı tarihte kadınlar her ne kadar arka planda olsalar da, kendi sivil tarihlerini yazmak için yola çıktılar bile!



Yazmakta geciktiğim ve sırf bu gecikme için büyük özür borçlu olduğum bir kitap, Fahriye Abla’dan Çanakkaleli Melahat’a… Mazeretileri sıralamadan kitabı anlatmalı. İsmiyle müsemma, Fahriye Abla’dan Çanakkaleli Melahat’a, modern Türk şiirindeki kadın imgesini inceliyor. ‘Çapkın komşumuz’ Fahriye Abla’dan Lavinia’ya, Oktay Rifat’ın Fadik’inden Attilâ İlhan’ın zaten olmayan kadınlarına, Bedri Rahmi’nin Karadut’undan Metin Eloğlu’nun Ayşemayşem’ine kadar hepsi arz-ı endam ediyorlar bütün edalı tavırlarıyla. Kitabın diğer bir özel tarafı ise, Türk şiirindeki kadın imgesini yine kadınlar irdeliyorlar. Haliyle birçok sürpriz sonuç çıkıyor karşımıza. Örneğin Asuman Susam’ın İlhan Berk şiirindeki aşkın kullanılışı ilk akla gelen… Ezbere bildiğimiz şiirlere, yakından tanıdığımız kadınlara farklı bir gözle bakıyoruz bundan böyle. Aslında her inceleme yazısı, erkek egemen anlayışın şiirdeki tezahürlerini de ortaya koyuyor, tüm şair duyarlılıklarına rağmen! Ama birçoğunun hakkı teslim ediliyor. Tıpkı Eren Aysan’ın Edip Cansever yazısındaki gibi… Deniz Durukan’ın dediği gibi, “yazılı tarihte kadınlar her ne kadar arka planda olsalar da, kendi sivil tarihlerini yazmak için yola çıkmışlar.” İyiki de çıkmışlar. Türk şiirindeki kadınların hepsine yeniden âşık olacaksınız ya da bunca yıl beyhude bir aşkın peşine düştüğünüzü fark edeceksiniz!

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963