scorecardresearch.com Etiğe Giriş ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Etiğe Giriş

Etiğe Giriş

Yazar : ANNEMARIE PIEPER

Sayfa Sayısı : 288

Yayınevi : AYRINTI YAYINLARI

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İnsanlığın toplumsallaşma sürecinin hem kurucu öğesi hem de sonucu olan insani eylem biçimleri, davranış, tutum ve düşünceler, tarihsel dö-nemlere ve sosyo-kültürel coğrafyalara göre farklılık gösterse de, genel geçer ahlâk değerlerine, norm ve ilkelere işaret eder.
İktisadın ve teknolojinin her şeyi belirlediği, salt kendi kazancını arttırmaya odaklanmış günümüz dünyasında, bu hesapçılığın yıkıcı etki ve sonuçlarını yansıtan eleştirel bir aynaya ihtiyacımız her zamankinden daha fazla. Böyle bir ayna bize özgürlük, eşitlik, adalet, hoşgörü gibi niteliksel değer-lerin varlığını da gösterecektir. İşte bir bilim, bir felsefi disiplin ya da öğ-retiler toplamı olarak anlaşılabilecek olan etik bize, evrensel ölçekte ge-çerli ahlâki değerlerin, ilke ve normların var olduğunu söylemekle kalmıyor, eğer bunları doğru bir biçimde toparlayıp bilgi olarak insanlığın önüne koyabilirsek, buradan ahlâki eylem ve davranışların, tutum ve tercihlerin türetileceği umudunu da veriyor.
Bu kitap, etiğin tarihinden damıtılmış ahlâkilik öğretilerini ve düşüncelerini değerlendiriyor ve bunu yaparken biyolojik doğa-varlığı ve toplumsal akıl-varlığı bütünlüğü (ya da bölünmüşlüğü) içinde insanın özgürlük ve iradeyi kavrayışı bakımından etiğin yeri ve önemini tartışıyor. Bir bilim ve felsefi disiplin olarak, öteki bilim ve felsefi disiplinlerle olan ilişkisiyle ele alınan etik, son tahlilde, ister istemez ahlâkiliğe giden yolun kılavuzuna da dönüşüyor. Bu kaçınılmaz dönüşüm, öteki uygulamalı bilimlerle etiğin ilişkisinin karşılaştırılmasını da zorunlu kıldığı için eğitim, hukuk, çevre, kadın hakları gibi ahlâkiliğin özellikle göz önünde bulundurulması gereken alanlara etik bir bakışı zorunlu kılıyor.
Pieper’in etik incelemesi, etik metinlerine “giriş” kılavuzu olmanın çok ötesine geçerek, belki de günümüz dünyasında en çok ihtiyaç duyduğu-muz şeye, ahlâki bir varoluş ve vicdani bir duruşun yollarına işaret ediyor

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963