scorecardresearch.com Eğreti Burjuvalar ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Eğreti Burjuvalar

Eğreti Burjuvalar

Yazar : Canan Barlas

Sayfa Sayısı : 102

Yayınevi : Turkuvaz Yayıncılık

Tür : İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Modern toplum, örgütlenmiş toplumdur. Bunun içinde sivil toplum kuruluşları büyük önem taşır. Türkiye’de giderek sivil toplum düşünce hayatını etkilemektedir. İşte buralardan belki dürüst, çağdaş yönlendirmeler çıkabilir. Yine de sivil toplum örgütçüleri, geçen dönemlerin burjuvalarının yerini tutamaz.
Hele günümüzdeki sosyetenin, elit bir duruma gelmesini hiç sağlayamaz. Zaten şimdiki sosyete sadece parayı elinde tutanlardan oluşuyor.
Bunlar, birikimli insanların erdemini fazla merak etmezler. Dolayısıyla dünya sosyetesinde olduğu gibi, zaman zaman bilim adamlarına, oyunculara, ressamlara, yazarlara kucak açmazlar. Yardım etmezler. Sermaye sahiplerinden kişisel bir yardım istendiğinde çoğunlukla vakıflarına yönlendirirler.
Çünkü bireysel yardım büyük bir insanlık işidir. Dükkân kesesinden vakıf açmaya benzemez. Onun için de eğreti burjuvalar gibi bir yerlerde kalırlar. Hiç kayda değer olmazlar.
Canan Barlas, ülkemizdeki burjuva sınıfının kökenini, oluşumunu, geçirdiği evreleri tanıklıkların da eşliğinde tahlil ediyor. Geçmişi taşıyamayan veya reddeden ‘bugün’ü anlatıyor. Eğreti Burjuvalar, yazarın kişisel tarihi ile iç içe geçmiş ilginç bir toplumsal tarih sunuyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963