scorecardresearch.com DURU TÜRKÇE ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
DURU TÜRKÇE

DURU TÜRKÇE

Yazar : Asım Yıldırım

Sayfa Sayısı : 181

Yayınevi : YAKAMOZ YAYINLARI

Tür : İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Ne acıdır ki; her geçen gün anadilimiz, Türkçemiz zayıflıyor ve yabancı dillerden yardım dilenen bir lisan hâline geliyor. Ve daha da üzücü olan, bunun Türkçemizin değil; Türkçe konuşan bizlerin ne kadar büyük bir gerileme yaşadığımızın bir göstergesi olmasıdır.
Özellikle, özel radyo ve teleizyon yayınlarının çığırından çıkmasıyla birlikte bir "dil kirliliği" de yaşanmaya başlamıştır. Radyolardan duyduğumuz sesler ve sözlerle, televizyon ekranlarından evlerimize ve kulaklarımıza dolan görüntü ve sesler hayatımızı yakından etkilemekte. Ancak, yaptığı işin sorumluluğu ve bilincinde olanlar, az da olsa, iyi ki var.
Bunlardan biri de Asım Yıldırım. Büyük bir zevkle seyredilen programında başlattığı "Duru türkçe" bölümünü kitaplaştıran Asım Yıldırım, Türkçenin iyi bir şekilde kullanılması ve konuşulmasına katkıda bulunmaya çalışmakta.
Kitapta, bazen yazılış, bazen okunuş söyleyiş, bazen de hem yazılış hem okunuş-söyleyiş hatası olan kelimeleri bulacaksınız. Ayrıca kitapta, kelimelerin kökenleri, anlamları, nasıl telâffuz edilmesi gerektiği de anlatılmıştır.
Dil bir kültürün zenginliğini yansıtan en önemli unsurlardan biridir. Eğer biz dilimize sahip çıkmazsak, kendi öz değerlerimize de sahip çıkmazsak, kendi öz değerlerimize de sahip çıkamayız. Bu nedenle bu gidişe bir an önce dur demenin zamanı çoktan geldi. Lütfen, Türkçemize sahip çıkalım!

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963