scorecardresearch.com Dünyadan Çizgilerle Atatürk ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Dünyadan Çizgilerle Atatürk

Dünyadan Çizgilerle Atatürk

Yazar : Orhan Koloğlu

Sayfa Sayısı : 176

Yayınevi : ERKO YAYINCILIK

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Dünyadan Çizgilerle ATATÜRK
Kurtuluş Savaşı ve Devrimler dönemindeki yirmi yılda, (1919-1938) Atatürk yönetiminde, Türk ulusunun başardıklarının dünya kamuoyları ve halkları düzeyindeki yankılanmalarını, Türk’ün ve Türkiye’nin dışardan görünüşünün nasıl değiştiğini, bu dönemde yayınladıkları karikatürler ile isbat eden en az 25 yıllık bir çabanın ürünüdür. • I. DÜNYA SAVAŞINDAN önce DÜNYA TÜRKLERİ nasıl TANIYORdu ? • Kurtuluş Savaşı ve Devrimlerden sonra dış basının Türkler ve ATATÜRK hakkındaki düşünceleri ne idi ? • Tüm dünyadan ÇİZGİLERLE (karikatürler) ATATÜRK ve Türkler.
“Bu eserimiz, genel bir Atatürk değerlendirmesi değildir. Amaç, Kurtuluş Savaşı ve Devrimler dönemindeki yirmi yılda (1919-1938) Atatürk yönetiminde, Türk ulusunun başardıklarının dünya kamuoyları ve halkları düzeyindeki yankılanmalarını ortaya koymaktır. Kısacası, Türk’ün ve Türkiye’nin dışardan görünüşünün nasıl değiştiğini belirtmeye çalıştık. İlke olarak 1919-1938 döneminde yapılmış yayınlarla sınırlı kalmaya özen gösterdik. Devlet adamları ya da ünlü düşünürlerin yargılarını bulmak kolaydır. Bunlar kitapları ya da tanınmış yayın organlarındaki açıklamalarıyla kolaylıkla izlenebilmektedir. Biz ise, Türk’ün imajı’nın kamuoylarındaki değişmesini bulmak istiyorduk. Kütleleri en çabuk etkileyen ögenin mizah dergileri ve yayınladıkları karikatürler olduğu noktasından hareket ederek, ağırlığı bu tür yayınlar üzerine yoğunlaştırdık. Önce çizgi olarak Türk’ün, I. Dünya Savaşı sonrasındaki görünüşünü saptamağa, sonra da bunun II. Dünya Savaşı öncesinde neye dönüşmüş olduğunu ortaya koymağa çalıştık. Bunun dışında bütün dünyada Atatürk hakkındaki yayınları da inceledik ve içlerinden kütlelere yönelik olanları seçtik. Doğu (Bugünkü Pakistan ile Bangladeş’i oluşturan bölümleriyle Hindistan’dan Araplara) ülkelerinden Batı’ya kadar iki düzineye yakın ülkenin arşivlerinde yapılan çalışma, tahmin edilebileceği gibi çok güç ve zaman isteyen bir uğraştı. Nitekim bu yapıttaki belgeleri tamamlamamız, en az 25 yıllık bir çabanın ürünüdür. Ancak sonuçta, pek çoğu ilk kez açıklanan konuyu aydınlığa çıkarmış olmanın mutluluğuna da erişmiş olduk.” ORHAN KOLOĞLU

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963