scorecardresearch.com Dünya Varmış ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Dünya Varmış

Dünya Varmış

Yazar : M. Ekrem İnözü

Sayfa Sayısı : 302

Yayınevi : DENİZLER KİTABEVİ

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Akdeniz, Atlas Okyanusu, Karayip Adaları, Panama Kanalı, Pasifik Adaları, Polinezya, Tonga, Fiji, Vanuata, Hint Okyanusu ve Kızıldeniz üzerinden yuvaya dönüş…
Yaşadığım “kolay” hayatı disiplin ve özveri isteyen, dalgaların sırtında bir göçebe hayatı ile niye değiştim?
Birçok insanın hayal ettiği gibi, ben de kendimi günlük hayatın ve medeniyetin usançlarından kurtarmak istiyordum.
Tüm hür insanlar gibi, tepenin ardında ne olduğunu merak ettim.”Tüm hür insanlar gibi” diyorum, çünkü sömürge olmuş ülkelerdeki insanların ilk önce bu meraklarının köreldiğini gözlemledim.
Beni, okyanusların sonsuzluğu hissi kendine çekti. En yakın karadan iki bin kilometre uzakta, altınızda on kilometre derinlik olduğunu düşünüp, ufka doğru ilerlerken, sonsuza bir yolculuk yapıyormuş hissi insanı kucaklıyor. Ben, denizde olduğunu etrafında kara görmeyince anlayanlardanım.
Tanrı beni ve dünyayı yarattıysa, gidip tüm okyanusları ve limanları keşfedip görmek artık benim boynumun borcu diye düşünüyorum. Elim ayağım tuttukça, şartlar elverdikçe ve Türk bayraklı teknem ANOUK’un altında su olduğu sürece her limana girmeye çalışacağım.
Bu kitabı okuyup hayal kuracak, dalgaların ve rüzgârın sesini duyacaksınız... Yazma amacım sadece ve sadece denizi ve sunduklarını size sevdirmek. Bu arada birkaç kişi bana; “Biz senin kitabını okuduktan sonra tekne aldık, denize çıktık, keyifli keyifli gezdik, gerçekten tepenin ardında dünya varmış.” derse, çok daha mutlu olacağım.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963