scorecardresearch.com Dünya Durulmaz ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Dünya Durulmaz

Dünya Durulmaz

Yazar : Sadık Yalsızuçanlar

Sayfa Sayısı : 285

Yayınevi : FERFİR YAYINLARI

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Dünya, Eflatun’a göre ideler âlemi… Mevlana, “İnsanlar uykudadır, ölünce uyanırlar.” diyor. Dünyaya bağlanmak ayrı bir sorun, dünyadan el etek çekmek ayrı bir sıkıntı… Bir gönül dostu: “Dünyayı kesben değil, kalben terk etmeli.” diyor. Sadık Yalsızuçanlar, dünyanın çok yönlü çalkantılarına dikkat çekiyor ve “Dünya Durulmaz” diyor. Kemal Tahir’den Sezai Karakoç’a, Nazım Hikmet’ten Necip Fazıl’a kadar geniş bir sanatkâr ve edebiyatçı yelpazesini tarafsız bir bakış açısıyla ve akıcı bir üslupla anlatıyor. Nazım Hikmet’te görülen tasavvufi öğeler, Kemal Tahir’deki farklı ve ayrıcalıklı duruş, Cemil Meriç’teki aydın insan tavrı hep bu akıcı üslubun içinde şekilleniyor. Bu kitabı okurken Yahya Kemal’in şiirlerindeki ihtişamı, Hacı Bektaş Veli’den gelen gül kokusunu, Nakşibendi’nin gönül dokuyan halini duyacak, kalbinizi aklınızla bir araya getirme gereği duyacaksınız. Usta bir kalemden çıkan önemli tespitler, okuru kitaba çağırıyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963