scorecardresearch.com DİŞİLİKTEN KİŞİLİĞE ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
DİŞİLİKTEN KİŞİLİĞE

DİŞİLİKTEN KİŞİLİĞE

Yazar : ALİYE YILMAZ

Sayfa Sayısı : 248

Yayınevi : FARK YAYINLARI

Tür : İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kadınlar yüzyıllardır dünyanın pek çok yerinde geri plana itilirken Türklerde eşit hak ve özgürlüklere sahipti. Türklerde kadın toplumsal yaşamın her alanında bulunuyor ve devleti yönetiyordu.
Delhi Devlet Başkanı Raziye Sultan,
Kutluk Devlet Başkanı Türkan Hatun bunlardan yalnızca iki örnektir.
Ancak zaman içerisinde ataerkil sistem otoritelerinin dayatmaları sonucu kadınlarımız devlet yönetimlerinden uzaklaştırılmış, toplumumuz eşitlikçi anlayıştan erkek egemen yapıya sürüklenerek geri bırakılmıştır.
Kadınlar, bu yapının sürdürülebilmesi ve kamufle edilmesi amacıyla maalesef zaman zaman yönetimlerde vitrin olarak bulundurulmuş ve başarısızlığın sembolü haline getirilmiştir.
Hem tarihsel bağlarımız, hem de çağdaş medeni anlayışın gereği olarak kadınlarımız ve erkeklerimiz kendilerine dayatılan rolden sıyrılmalı, toplumumuz hak ettiği yaşam ve seviyeye yükseltilmelidir.
Ülkenin ve toplumun içine sürüklendiği durumun farkına varan, geleceğini düşünen, kişilikli ve sağlıklı yeni nesillere umutlu yarınlar bırakma endişesi duyan, duyarlı, cesur, aydın tüm kadın ve erkeklerle gençlere….

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963