scorecardresearch.com Devrimin Ve Yasakların Gölgesinde İran ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Devrimin Ve Yasakların Gölgesinde İran

Devrimin Ve Yasakların Gölgesinde İran

Yazar : Bruni Prasske

Sayfa Sayısı : 296

Yayınevi : İKARUS YAYINLARI

Tür : İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


BAŞÖRTÜSÜNÜN VE GİYSİLERİN ALTINDA YALNIZCA BEDENLER Mİ GİZLENİR? “HOŞGÖRÜ” VE “TEVAZU” SAHİBİ BİR BATILI, İRAN GERÇEĞİYLE YAŞAMAK ZORUNDA KALDIĞINDA NASIL BİR TEPKİ VERİR?

Bruni Prasske, Almanya’daki İranlı arkadaşlarının etkisiyle iki kez İran’a yolculuk yapar. İlkinde bulduğu hoşgörü ve memnuniyeti ikincisinde bulamaz. Zira hiç de hesapta olmayan bir şey başına gelmiştir: Bir İranlı’ya âşık olmuştur.
Önceleri Batılılara has ‘hoşgörü’ ve ‘tevazu’yla İran’a, İran’daki yaşama bakan Prasske, zaman içinde, kurduğu duygusal bağın da etkisiyle İran gerçeğiyle yüzleşir. Başörtüsünün ve giysilerin altında yalnızca bedenlerin değil, duyguların, arzuların ve beklentilerin gizlendiğini anlar.
Ne tuhaftır ki, Batı’nın ve Doğu’nun kendi gelgitlerinde boğulduğu çağımızda, böylesi sorgulamalara, tanıklıklara, her zamankinden daha çok ihtiyaç var.
Prasske’nin Devrimin ve Yasakların Gölgesinde İran anlatısı, İran paralelinde bugünün Türkiye’sini de okuma imkânı veren yasak bir aşkın, örtülü bedenlerin, tutsak zihinlerin hikâyesi…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963