scorecardresearch.com Blackwater - Vatanı, Milleti, Bayrağı OImayan Ordu ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Blackwater - Vatanı, Milleti, Bayrağı OImayan Ordu

Blackwater - Vatanı, Milleti, Bayrağı OImayan Ordu

Yazar : Jeremy Scahill

Sayfa Sayısı : 580

Yayınevi : APRIL YAYINLARI

Tür : İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bir ordu düşünün:

Vatanı yok, milleti yok, bayrağı yok. Hiçbir şeye, hiç bir kimseye karşı sorumluluğu yok... Paradan başka. Para için ölüyor, para için öldürüyorlar. Kontrolsüz kapitalizmin geldiği son noktayı en ince ayrıntılarına kadar gözler önüne seren bu kitapta okuyacağınız gerçekler korkunç. Ama bu gerçekleri bilmeden yetişecek nesillerin başına gelecekler kadar korkunç değil.

Askeri taşeronluk firmasını gözlerden gizleyen perde yırtılıyor.
-The New York Times Book Review-

İnsana şiddetle kavrayan, bomba etkisi yaratacak bir öykü.
-Naomi Klein, The Guardian-

Yılın en önemli kitabı; inanılmaz derecede iyi araştırılmış ve aynı titizlikle aktarılmış bir öykü.
-Matthew Rothschild, The Progressive-

Jeremy Scahill şahane bir kitap yazmış. Adı; Blackwater. Bizim liberal faşiştlere şiddetle tavsiyea ediyorum. Mutlaka bu kitabı alıp okusunlar.
-Serdar Akinan-

Bu kitabın okunması zorunlu tutulmalı. Çok ilginç ve korkutucu.
-Scarlett Johannson-

Jeremy Scahill aslında Blackwater hakkında hiçbir şey bilmiyor.
-Martin Strong. Blackwater Worldwide Başkan Yardımcısı-31 Mart 2004 tarihinde, sabah saat 9 buçukta, Amerikan ordusu tarafından işgal edilmiş Irak’ın Felluce şehrinde yaşananlar bütün dünyayı hayretlere düşürecekti. Camiler şehri olarak adlandırılan, Bağdat’a birkaç kilometre ötedeki bu şehirde iki Amerikan cipi, çevredeki birtakım sıradışı özellikleri fark etmeden, belki de umursamadan yolunda ilerliyordu. Kısa bir süre sonra “Allah-u Ekber” nidalarıyla atağa geçen silahlı mücahitler iki araçlık konvoya mermi yağdırdılar. Arabalardan çıkardıkları 4 Amerikalı “özel sözleşmeli” görevlinin cesedini Fırat üstünden geçen bir köprüden günlerce sallandırdılar. Bu meşhur pusu, Irak’taki önemli kırılma noktalarından biriydi. Diğer taraftan ise Amerika da dahil olmak üzere, tüm dünyanın Blackwater’dan haberdar olduğu milattı. Özel sözleşmeli olarak adlandırılan bu adamlar, Amerika’nın paralı ordusu Blackwater’ın personeliydiler. 1996’da birtakım gizli sözleşmelerle ve “vatansever” amaçlar uğruna kurulan bu şirket, Eric Prince başanlığında kısa sürece ve yine gizli sözleşmelerle trilyonluk bir dev halini almıştı. Peki Irak’ta gerçekten “vatansever”lik uğruna mı savaşıyorlardı, yoksa “para” için mi? Jeremy Scahill’in tüm dünyada olay yaratan ve sinirlerinizi bozacak araştırması mutlaka okumanız gereken bir kitap.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963