scorecardresearch.com Ayılar ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ayılar

Ayılar

Yazar : Bernd Brunner

Sayfa Sayısı : 216

Yayınevi : E YAYINLARI

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu kitap; tarihte, bilimde, edebiyatta, dini inanışlarda, ritüellerde ve tabii ki mitolojide daima yer bulan ayılarla ilgili son derece ilginç, kolay okunabilen ve neşeli bir çalışma.

İnsanlar tarafından bir yandan korkulan, bir yandan saygı gören ama çokça da acı çektirilen bu hayvanları araştıran Bernd Brunner, yüzlerce yıllık arşivleri taramış, araştırmasını illüstrasyonlar ve fotoğraflarla zenginleştirmiş.

Ayılar Avrupa, Kuzey Amerika, Japonya, Rusya, Güney ve Güneydoğu Asya kültürlerinde yeni ve az bilinen gerçekleri, hikayeleri ve mitleri açığa çıkarıyor.Çocukluk yıllarında, mahalleleri dolaşan ‘ayı oynatıcılar’a yetişen nispeten mutlu azınlıktan birisiyim. Hayvanseverler bu sözlerime sinirlenmesinler lütfen. Elbette bir hayvana yapılan bu muameleyi desteklemiyorum, ama çocuk muhayyilesi için oldukça sıradışı bir görüntüydü, çalgıya oynayan ayı görüntüsü. Diğer taraftan bakınca, ayı ile insan arasındaki ilişkinin boyutlarını da gösteren bir simgedir bu. Çünkü yaşayan en vahşi kara hayvanları içinde ilk sırada gelen ayılar, neredeyse tüm dünyada karşımıza çıkabilen ve her kültürde yer etmiş bir hayvandır. Binlerce yıl öncesinin şamanist anlayışlarında tanrısal, göçer toplumlarında vahşi, hattâ yaklaşık elli yıl öncesine kadar birçok toplum için ise şeytani olarak adlandırılmıştır. Peki insanoğlu ayılar ile ne zaman tanıştı ilk ve kültürlerdeki yeri nedir? Kızılderililer için ne anlama gelir, Asya toplulukları için ne anlama gelir? Afrika’da ayı var mıdır? Sirklere ne zaman dahil oldular ve ilk ne zaman evcilleştirilmeye çalışıldılar? Bunlara benzer daha birçok sorunun cevabını Bernd Brunner ‘Ayılar’ isimli kitabında veriyor. Bir kültürel arkeoloji, antropolojik bir tarih kitabı olarak adlandırabileceğimiz incelemesinde Brunner, “size saldıran ayıdan kurtulmanın tek yolu ölü numarası yapmaktır,”dan çok daha faydalı bilgiler veriyor.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963