scorecardresearch.com Ateist Aforizmalar ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ateist Aforizmalar

Ateist Aforizmalar

Yazar : Jack Huberman

Sayfa Sayısı : 392

Yayınevi : MAYA KİTAP

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Amerika’nın dünya çapında alay konusu olmasına yol açan köktendincilik ve cehalete karşı bir tepki olarak, çoksatan yazar Jack Huberman, filozofların, bilim adamlarının, şairlerin, yazarların, sanatçıların, şovmenlerin ve siyasi şahsiyetlerin alıntılarını bir araya toplayarak bir hazine sandığı meydana getirdi.
Bu aforizmalar sadece aykırı insanları keyiflendirip morallerini yükseltmekle kalmayacak, aynı zamanda onlara meydan okuyacak, belki de diğer kişilerin bu konuyu bir daha düşünmelerine yol açacaktır. Ateist, agnostik, kinik ve spiritüel karakterlerden oluşan bu renkli topluluğa; Woody Allen, Kemal Atatürk, Tarık Ali, Aristo, Lance Armstrong, Björk, Buda, Bono, Charles Bukowski, Simon Bolivar, Noam Chomsky, Charlie Chaplin, Albert Camus, Dostoyevski, Einstein, Benjamin Franklin, Sigmund Freud, Galileo, Gandi, Stephen Hawking, Hipokrat, Thomas Jefferson, John Lennon, Marquis de Sade, Leo Tolstoy, Picasso, Carl Sagan, İsa Peygamber, Oscar Wilde ve Frank Zappa da dahil.

“Din, fakirlerin zenginleri öldürmesine engel olur.”
-NAPOLYON BONAPART
“Din konusunu fazla yakından incelemek, kâfirliğe meyletmemize yol açacağı için engellenmiştir.”
-ABRAHAM LINCOLNGeçtiğimiz hafta burada Alain de Botton’un Ateistler İçin Din kitabından söz etmiştik. Şimdi de dünyaca ünlü yazarların, siyaset adamlarının, düşünürlerin, bilim adamlarının ‘tanrı’ odaklı cümlelerini okumanın zamanı. Jack Huberman, öyle bir kitap derlemiş ki, basit bir aforizmalar kitabı demek yanlış olur. Zira, A’dan Z’ye yüzlerce ismin kısa bir biyografisini yazdıktan sonra kurdukları cümleleri aktarıyor bizlere. Bunlar öyle ateist manifesto sözcükleri değiller. Belki bir romanda geçen bir cümle, bir filmde okunan bir replik, bir meydan okumada duyulan bir isyan vs. Öyle ki bu aforizmaları söyleyenler arasında inanan insanlar da var. Örneğin; Ayetullah Humeyni, Ömer Hayyam ve Papa XIII. Leo gibi isimlerin de olduğunu belirtmek gerek. Huberman’ın kitabını antoloji olarak değerlendirme gerekliliği de buradan doğuyor zaten. Woody Allen, “Var olmayan yalnızca Tanrı değil, hafta sonralı tesisatçı bulmaya çalışın bakalım,” diye, ünlü bisikletçi Lance Armstrong ise “Eğer Tanrı olsaydı, iki testisim de hâlâ yerinde olurdu,” diye isyan ediyorlar örneğin. Epiküros ise, “Tanrı onların dualarını dinleseydi, sürekli birbirlerinin aleyhine dua ettikleri için, insanların hepsi yok olurdu,” diyerek olaya farklı bir bakış açısı getiriyor. Tem anlamıyla eğlenceli ve öğretici bir kitap.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963