scorecardresearch.com Atatürk’ün Kürtleri ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Atatürk’ün Kürtleri

Atatürk’ün Kürtleri

Yazar : Fatih Öznur

Sayfa Sayısı : 216

Yayınevi : KARAKUTU YAYINLARI

Tür : İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un; “Atatürk ne diyor: ‘Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkıdır.’ ‘Türk halkı’ derseniz bütün cümle düşer aslında. Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran kim? Türkiye halkı.” tespiti bir tabuyu da yıkıyordu. Kimilerine göre bu tanımlama Kürt kökenli vatandaşları direk olarak ilgilendiriyordu. Ve Başbuğ’un çıkışı, Atatürk’ün yıllar önce “Türkiyelilik” kavramını dile getirmesiyle bu ülkenin kurucusunun sadece Türklerin değil Kürtlerin de “Ata”sı olduğu tezi ile, “Atatürk’ün Kürtleri”ni ortaya çıkarıyordu.

Org. Başbuğ’un açıklamalarının ardından ise; “Kurtuluş Savaşı’nı Türklerle Kürtlerin birlikte verdikleri ve Atatürk’ün Kürtlere özerklik vaat ettiği” tartışmaları yeniden gündeme oturuyordu.

• Atatürk; ‘İki kardeş halkı çarpıştıran haindir!’ dedi mi?
• Mustafa Kemal Kürtlere özerklik vaat etti mi?
• Atatürk''ün 1919''da Kürtlerle ilgili sözleri sansürlendi mi?
•İsmet İnönü’nün gizli Kürt raporunda neler yazıyordu?
• Atatürk’ün Kürdistan yorumu neydi?
• Türklerin Kürtleşmesi mümkün mü?
• Kürt sorunu nasıl çözülemez?
• Kürt sorununa Osmanlı modeli uygulanabilir mi?
• Türk-Kürt ötekileştirmesi faşizme götürür mü?
• Neo Hamidiyeler kimlerden oluşuyor?
• Misâk-ı Millî''nin temel ruhu nedir?

Bu ve buna benzer birçok sorunun cevabı, Atatürk’ün Kürtleri - Vaat Edilmiş Toprakların Hikâyesi’nde.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963