scorecardresearch.com Anzak Türkleri ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Anzak Türkleri

Anzak Türkleri

Yazar : Mustafa Balbay

Sayfa Sayısı : 264

Yayınevi : CUMHURİYET KİTAPLARI

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Pek çok coğrafyayı yazdım: Yemen’i anlattım; Türkler Mezarlığı diye... Orta Asya’yı anlattım; Orta(daki) Asya Ülkeleri diye... Balkanlar’ı anlattım; bal tadı, kan kokusu diye... Afrika’yı anlattım; Uçlar diye... Çin’i anlattım; Uzun Yürüyüş diye... Amerika’yı anlattım; Tarihin Arka Odası diye... Uzak-yakın savaş diyarlarını anlattım; Ülkelere Değil Savaşa Düşmanım diye...
Bu kitapların hemen tümünde Türkiye’nin de adı geçti. Ama elinizdeki çalışma hem Türkiye’nin yüreği hem en uzağı... Hem Türkiye’nin önsözü hem son sözü! Çanakkale’ye yaptığım pek çok gezinin ardından savaşın öte yakasındaki Anzaklar’ın ülkesi Avustralya’yı da dolaştım. Cephenin iki tarafındaki Mehmetçik’in ve Anzaklar’ın savaştan sonra da birbirine kin beslemediğini gördüm. Mustafa Kemal’in, Anzaklar için kullandığı “Onlar da bizim evlatlarımız olmuşlardır” tanımı Avustralya’da da çok iyi biliniyor. Kitabın adı da sanıyorum buna yakışır: Anzak Türkleri!
Kitapta; Çanakkale cephesinin iki yakasını, Avustralya’ya akın eden Türk işçilerinin öykülerini, kıtanın gerçek sahipleri Aborijinlerin son durumunu ve “dünyanın en güzel şehri” unvanını gururla taşıyan Sidney’i bulacaksınız.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963