scorecardresearch.com ALTIN TEPSİDE SUNULAN ÜLKE ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
ALTIN TEPSİDE SUNULAN ÜLKE

ALTIN TEPSİDE SUNULAN ÜLKE

Yazar : Ali Kuzu

Sayfa Sayısı : 240

Yayınevi : BİRHARF YAYINLARI

Tür : İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Ona büyük bir iyilik yaptığınızda Anadolu insanı, "Tuttuğun altın olsun!" diye karşılık verir. Bu deyiş, elini neye sürse altına dönüştüren Frigya Kralı Midas''la ilgili efsaneye dayanıyor olsa gerek... Her efsane büyüterek de olsa bir gerçeği anlatır. Anadolu''daki antik çağ devletlerinden biri olan Lidya''nın başkenti Sardes''le ilgili efsane de böyle olmalıdır; kentteki binaların, sokakların, kaldırımların altın süslemelerle kaplı olmalıdır; kentteki binaların, sokakların, kaldırımların altın süslemelerle kaplı olduğu anlatılır... Bütün dünyada mutlak bir barbarlığın hüküm sürdüğü çağlarda Anadolu''da en büyük uygarlıkların serpilmesinde altın madeni yataklarının önemli bir payı olmalıdır. Peki bu altın rezervleri tükenmiş midir? Araştırmacı gazeteci/yazar Ali Kuzu bu soruya, "Hayır," yanıtını veriyor. Kuzu''nun ortaya koyduğu belgelerde, kamuoyundan gizlenen araştırmalara göre Türkiye''nin aslında dünyada altın rezervleri en büyük olan ülkeler arasında Güney Afrika Cumhuriyeti''nden sonra ikinci sırada yer aldığı belirtiliyor! Ama ülkemizde üretimi yapılmıyor! "Düvel-i Muazzama", bugünkü deyişle, süper güçler, büyük devletler Türkiye''nin değeri yüz milyarlarca, trilyonlarca doları bulan yeraltı zenginliklerini günışığına çıkarmasına engel olmak için elinden geleni ardına koymuyor. Planları, yeni bir "Düyun-u Umumiye" yaratmak, ülkemize ikinci bir Sevr Anlaşması dayatmak, kapitülasyonları geri getirmek! Kısacası, bizi Milli Mücadele ile elde ettiğimiz kazanımlarından hepsinden, bağımsızlığımızdan yoksun bırakmak!
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963