scorecardresearch.com Abdurrahman Hancı Buldings And Projects 1945 - 2000 ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Abdurrahman Hancı Buldings And Projects 1945 - 2000

Abdurrahman Hancı Buldings And Projects 1945 - 2000

Yazar : null

Sayfa Sayısı : 231

Yayınevi : SİSTEM YAYINCILIK

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


An examination of Hancı’s work as a whole reveals qualities such as a complete devotion to modern architecture, a total mastery of materials and details and a continual cooperation with contemporary Turkish artists. Throughout his long professional career Hancı has never been affected by the growing antipathy towards modern architecture or the spread in Turkey of a Post-Modernist approach. The beliefs with which he started out have remained with him to the end. But this, in my opinion, was a reasoned decision and should not be interpreted as some sort of obstinacy or a lack of flexibility. The fact that a number of the important members of the younger generation of architects have turned once again to the stark, simple lines of modern architecture shows that the course he chose is still perfectly valid. This consistency, which Hancı is referring to in declaring “we formed the MİMAT image” should be labelled “the Hancı approach”.

His mastery of materials and detail may well be the mark of a practitioner in search of perfection, a quality which, although not always sought in Modern Architecture, was one of Abdurrahman Hancı’s fundamental characteristics. With this aim in view, he is well known for his work with craftsmen on building projects and with artists in their studios. To me, he resembles Sedad Eldem and Nezih Eldem. In an environment in which teachers declare that there is no need for architects to produce preparatory projects or for them to worry themselves with the details, this is undoubtedly a very rare quality.

Hancı is also distinguished from colleagues of his own and the following generation as an architect who has made extensive use of contemporary Turkish art. Bedri Rahmi, Füreya Koral, Erol Akyavaş and, above all, Mustafa Pilevneli were not only intimate friends, they were also artists with whom he worked very closely, whose help he enlisted and whose works he integrated in his projects. DOĞAN TEKELİ

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963