scorecardresearch.com Kente Karşı Suç (imar Uygulamaları Bağlamında Kente Karşı İşlenen Suçlar) ve Tüm İmar - İnşaat - İhale Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kente Karşı Suç (imar Uygulamaları Bağlamında Kente Karşı İşlenen Suçlar)

Kente Karşı Suç (imar Uygulamaları Bağlamında Kente Karşı İşlenen Suçlar)

Yazar : Mithat Arman Karasu

Sayfa Sayısı : 210

Yayınevi : SAVAŞ YAYINEVİ

Tür : İmar - İnşaat - İhale Hukuku

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kent ve çevre değerlerinin bilinçsiz saldırılara hedef olduğu bir dönemden geçiyoruz. Kültür, tarih, mimarlık, doğa değerleri bireylerin örgütlü ya da örgütsüz, kusurlu ya da kasıtlı eylemleri sonucunda tahrip ediliyor, yok olup gidiyor. Bireysel iyelik hakkına dayalı korumacılık, toplumun, gelecek kuşakların da hak sahibi olduğu, değerli varlıkların korunmasına yetmiyor artık. İyi niyetlerle sık sık gündeme getirilen “koruma-kullanma dengesi”nin sürekli olarak koruma öğesi aleyhine bozulduğuna tanık oluyoruz. Hızlı kentleşme, rant arayışındaki tırmanış, küreselleşmenin değer dizgelerinde yol açtığı yozlaşma, kent ve çevre değerlerine karşı işlenen suçlarda önemli artışlara yol açıyor.
            Kente karşı suç kavramının bilimsel inceleme ve araştırmalara konu yapılması çok yeni bir ilgi alanıdır. Kavram, hukuk öğretisi ve uygulaması alanında da çok bilinmiyor. Yasaya dayanmayan suç ve ceza olamayacağı kuralı, kente karşı suç sayılan eylemlerin kovuşturma ve soruşturma konusu yapılabilmesini uzun süre engellemiştir. Durum, bugün de, eskisinden çok farklı değildir.
             Mithat Arman Karasu’nun Kente Karşı Suç adlı kitabı, bu güncel konuyu irdeleyen başarılı bir doktora tezi çalışmasının ürünüdür. Onu izleyecek başka bilimsel çalışmalarla birlikte, bu yayının, kent ve çevre değerlerinin korunup geliştirilmesine önemli bir katkı sağlayacağı inancındayız. Kente karşı suç kavramının, çağdaş kentli haklarıyla bağlantısının da kurulduğu bu kitapta; göç, imar, plansız gelişme, rant, gecekondu gibi olgulara ilişkin güncel ve çarpıcı örneklere de yer verilmiştir. Yapıtın, hem uygulayıcılar, hem öğrenciler, hem de araştırmacılar için yararlı bir giriş ve genel çerçeve sağladığı apaçıktır.
             Dr. Mithat Arman Karasu’yu, bu titiz çalışması nedeniyle kutluyor, başarısına yenilerini katmasını bekliyoruz.

Prof. Dr. Ruşen Keleş-Prof. Dr. Ayşegül Mengi
Şub.09

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963