scorecardresearch.com Çıkarsamalı İstatistik ve Tüm İktisat / İktisat Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Çıkarsamalı İstatistik

Çıkarsamalı İstatistik

Yazar : Prof. Dr. Şanslı Şenol

Yayınevi : NOBEL YAYIN EVİ

Tür : İktisat / İktisat Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İstatistik bilimini oluşturan istatistik konularının tek bir kitapta toplanmasının sayfa sayısını arttırması nedeniyle okuyuculara kullanım zorluğu getireceğini düşündüm. Öte yandan, istatistik konularının iki kategoride incelenebileceği olanaklı olduğundan istatistik kitabının, Tanımlayıcı İstatistik ve Çıkarsamalı İstatistik olmak üzere iki kitap halinde yayımlanmasının kullanım açısından daha uygun olacağına karar verdim. İki kitap toplam olarak 14 bölümden oluşmaktadır. İstatistik kitabının ilk yedi bölümünde genel olarak tanımlayıcı istatistik, geri kalan yedi bölümünde ise istatistiksel çıkarsama kapsamında yer alan konular incelenmiştir. Öte yandan her iki istatistik kitabında da Türkçemize giren istatistik terimlerinin yabancı dillerden alıntı olanlardan kaçınmaya ve dilimizin kurallarına uygun olarak türetilmiş olanları kullanmaya özen gösterilmiştir. Bu nedenlerden dolayı “Tanımlayıcı İstatistik” ve “Çıkarsamalı İstatistik” kitapları gerek kapsam gerekse dil açısından diğer istatistik kitaplarından farklılıklar göstermektedir.
318 sayfa olan Tanımlayıcı İstatistik kitabının birinci bölümünde istatistik bilimi ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Kitabın ikinci bölümünde olasılık kavramlarından, üçüncü ve dördüncü bölümlerinde verilerin özetleme yolları, merkezi eğilim ve dağılım ölçüleri anlatılacaktır. Daha sonra bu kavramların olasılık kavramları ile birlikte, beşinci bölümde genel olarak olasılık dağılımları, altıncı bölümde ise teorik olarak var olan özel olasılık dağılımları üzerindeki etkileri ile birlikte dağılımları tanıtılacaktır. Yedinci bölümde ise teorik olarak var olmayan ancak istatistiksel hesaplamalar için büyük önem taşıyan türetilmiş dağılımlar açıklanmıştır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963