scorecardresearch.com Türkiye’de Kapitalizmin Gelişimi Sınıflar ve Sınıf Mücadelesi ve Tüm İdeolojiler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türkiye’de Kapitalizmin Gelişimi Sınıflar ve Sınıf Mücadelesi

Türkiye’de Kapitalizmin Gelişimi Sınıflar ve Sınıf Mücadelesi

Yazar : Deniz Adalı

Sayfa Sayısı : 248

Yayınevi : KALDIRAÇ YAYINEVİ

Tür : İdeolojiler

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Türkiye’deki kapitalizmin gelişimine ilişkin olarak yapılan birçok çalışma mevcut. Ancak bu çalışmalardaki ortak yan, gelişimin ekonomik alanla sınırlı olmasıdır. “Türkiye’de Kapitalizmin Gelişimi Sınıflar ve Sınıf Mücadelesi” isimli çalışmadaki özgün yan; kapitalist gelişim incelenirken, sadece ekonomik değil, aynı zamanda siyasal alanda da bu gelişimin ele alınmasıdır. Böylesi bir çerçeve, incelenen konunun bütünlüklü olarak anlaşılmasında önemli bir ayrım noktasıdır.
Ekonomik ve siyasal alan arasındaki ilişkinin sınıf savaşımı aracılığı ile kurulduğuna dikkat çeken çalışmada önemli noktalardan biri de, emperyalizm çağında kapitalist gelişimin özgünlüğüne yapılan vurgudur. Sınıf savaşımının ülke içindeki kapitalist gelişim üzerine etkisini incelerken, uluslararası boyutta yürüyen sınıf savaşımının yansımalarını da özel olarak ele alıyor.
Uzun bir aradan sonra gözden geçirilmiş ikinci baskısı yapılan, “Türkiye’de Kapitalizmin Gelişimi Sınıflar ve Sınıf Mücadelesi” isimli çalışmanın, okur için farklı bir bakış açısı getireceğini düşünüyoruz.

Kapitalist gelişimi sadece ekonomik bir gelişme olarak algılamak ve öyle incelemek, özellikle emperyalizm çağında ciddi hatalara yol açabilir. Bu gelişim siyasal alanda da incelenmelidir. Ki, bu iki alan, teorik olarak birbirinden ayrılır. Gelişimin kendisi ise, bu alanları birlikte ele alarak anlaşılabilir. Pratikte tüm gözler bu iki alan arasında ilişkiyi kuran sınıf savaşımına çevrilmelidir. Dolayısıyla kapitalist gelişim üzerine çalışmalar, sınıf savaşımını içermek durumundadır.
Emperyalizm çağında burjuva devrimler geri nitelikleri ile doğarlar ve kapitalist gelişim bu çağın özelliklerini taşır. Bu durum göz önüne alınmadan, kapitalist gelişim anlaşılamaz. Örneğin devletçilik olarak isimlendirilen politikanın anlaşılabilmesi için emperyalizmin, dünya kapitalizminin yeni karakterinin kavranması gerekir. Kapitalist gelişimin klasik yolu ile Prusya yolu (özellikle tarımda kapitalist gelişimde bu iki yol daha net ayrılır) arasındaki fark, emperyalizm çağı ile birlikte, bir anlamda ortadan kalkar. Emperyalizm koşullarında burjuva devrimini yapan ülkelerde kapitalist gelişim farklı özellikler gösterir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963