scorecardresearch.com Türkiye'de İdeolojik Ve Sosyoekonomik Grupların Siyasal Düşünce Kalıpları ve Tüm İdeolojiler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türkiye'de İdeolojik Ve Sosyoekonomik Grupların Siyasal Düşünce Kalıpları

Türkiye'de İdeolojik Ve Sosyoekonomik Grupların Siyasal Düşünce Kalıpları

Yazar : Doç. Dr. Şaban Sitembölükbaşı

Sayfa Sayısı : 552

Yayınevi : ASİL YAYIN DAĞITIM

Tür : İdeolojiler

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Türkiye’de seçmen davranışları konusunda yapılan alan araştırmaları yarım asırlık bir zamana uzanmaktadır. Bu süre içinde bu konuda yapılmış araştırmalar ise 2000’li yıllara kadar oldukça sınırlı bir düzeyde kalmıştır. Buna karşılık son yıllarda bu konuya ilginin artışıyla birlikte gittikçe daha çok sayıda alan araştırmalarının yapıldığına tanık olmaktayız. Bu durum, çok geniş boyutlarıyla Türk toplumunun siyasal yönelimlerinin ve ona etki eden etmenlerin ortaya çıkarılması açısından oldukça ümit vericidir. Seçmenin ve onun yönelimlerini ve o yönelimlere etki eden dinamikleri belirlemek, kuşkusuz Türkiye’de siyasetin daha düzeyli bir biçimde yapılmasına imkan verecektir. Ayrıca siyasal partilerin tabanlarını daha iyi tanımalarına imkan verecek bu tür araştırmalar, partilerle tabanları arasındaki iletişimin sağlıklı gerçekleşmesine ve partilerin tabanlarına hesap verirliğinin artmasına katkıda bulunacaktır.
Ancak bunun da ötesinde bu araştırma sadece siyasal partilerin tabanlarını değil, aynı zamanda ideolojik grupları, kimlik grupları, eğitim grupları, gelir grupları, yaş grupları, cinsiyet grupları ve toplumsal gruplarla değişik yerleşim birimlerinde mevcut olan hakim siyasal düşünceleri de tespit etmeyi amaçlamıştır.
Bu araştırma, Türkiye’nin gündeminde olan değişik siyasal konularda zengin veriler sunarak, sadece siyasal alanlarda değil, aynı zamanda sosyoekonomik gruplarla ilgili çalışma yapacak sosyal bilimler alanındaki diğer araştırmacılara da katkı sağlayacaktır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963