scorecardresearch.com Tarihsel Hesaplaşma Ve Sosyalizmin Yeni Stratejisi ve Tüm İdeolojiler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tarihsel Hesaplaşma Ve Sosyalizmin Yeni Stratejisi

Tarihsel Hesaplaşma Ve Sosyalizmin Yeni Stratejisi

Tür : İdeolojiler

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu çalışmadaki tezler, Dünya ve Türkiye Devrimci Sosyalist örgütlenmelerinin ve hareketlerinin bugüne kadar devam eden sorunlarını ve sosyalizmin problemlerini tartışmaya ve çözüm bulmaya yöneliktir. Bu kısa araştırma dünya ve insanlığın geleceğine ilişkin yeni perspektiflere dair genel bir fikir vermesi amacıyla yapılmıştır ve var olan problemleri ortaya koymada bir giriş niteliği taşımaktadır. Sosyalizmin sorunları sadece "Sovyet", "Çin" ya da "Üçüncü Dünyacı sosyalistlerin" teorik anlayışı ve pratik ve öngörüleriyle çözülüp aşılacak kadar dar ve basit değildir. Çünkü problem sadece "Reel Sosyalizm"in iktidar ve devlet olduğu dönemi değil daha geriye uzanan bir tarihsel dönemi içine almaktadır. 1917 Ekim Devrimi sonrası yerel tarihsel egemenlik noktasında "uluslar" bir araya getirildi. 1921''de Bakü kurultayı ile birlikte Batı''dan beklenilen devrimler gerçekleşmeyince doğuya dönülerek "Wilson prensipleriyle" örtüşen "ulusal kurtuluşçuluk" veya "Ulusların Kendi Kaderini Tayin Hakkı" dünyada kapitalist "serbest pazarın oluşturulmasının ve devletlerarası yeni bir düzenin kurulmasının" bir parçası olarak kabullenildi. SSCB''nin 1933''te Milletler Cemiyetine girmeyi kabul etmesiyle bu süreç hukuki bir nitelik de kazandı.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963