scorecardresearch.com Sol Dan Ne Geliyor ve Tüm İdeolojiler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sol Dan Ne Geliyor

Sol Dan Ne Geliyor

Sayfa Sayısı : 119

Yayınevi : TARİH VAKFI YURT YAYINLARI

Tür : İdeolojiler

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • "Meta olmayı reddediyorum." Böyle başlıyor Latin Amerikalı ünlü siyasi deneme yazarı Eduardo Galeno nun, global dünya pazarındaki gözle görünür yabancılaşmaya karşı dayanıklı olabilen bir yaşam tarzının dahada zorunlu hale geldiği konusundaki konuşması. Direnmeye evet, ama dünya solu en başta, Stalinizm in Doğu Avrupa da ortaya çıkardığı daha küçük ve daha büyük yapıları çözecek depremle hesaplaşmalıydılar. Ve bu deprem sönümlenmeden neoliberalizmin problemleri çıktı ortaya: yağmur ormanlarının ücra köşelerine kadar giren pazarlar, milliyetçiliğe dönüş, kuzeyde ve güneyde, sosyal her şeye karşı kaba bir saldırı. Bu "çifte devrim" soru üzerine soru doğurdu ve doğuruyor. İkinci Dünya nın çöküşüne, transnasyonel gücün hiçbir engel kalmadan yayılmasına solun değişik kesimleri nasıl bakıyor? Üretimin yıldızı parlarken dayanışmayı felce uğratan bir dünyaya karşı önerileri nedir? Alternatif toplumsal proje ve yeni ittifaklar için hangi adımları atıyorlar? Yeni ve demokratik bir sosyalizm tasavvur edilebilir mi? "Soldan ne ne geliyor?" adlı derleme dünya solunun çeşitli kesimlerinde yer alan, farklı kıtalarda farklı mücadele deneyimleri yaşayarak bugüne gelen bir dizi aydının bu sorulara verdiği yanıtlardan oluşuyor. Türkiye solunun son on yıldır içine girdiği iklimin hiç de özgün olmadığı, sağa kayışın tüm dünya solunu etkilediği gerçeği kitapta yer alan röportajlarda açıkça görülüyor.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963