scorecardresearch.com Milliyetçilik Ve Sonrası ve Tüm İdeolojiler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Milliyetçilik Ve Sonrası

Milliyetçilik Ve Sonrası

Yazar : Edward Hallett Carr

Sayfa Sayısı : 96

Yayınevi : İLETİŞİM YAYINLARI

Tür : İdeolojiler

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Milliyetçilik, yaşadığımız yüzyılın son yirmi yılına damgasını vurdu. Kimileri bunu milliyetçiliğin “hortlaması” olarak niteledi. Ama acaba milliyetçilik hiç ölmüş müydü? Şöyle ya da böyle, birey topluluklarının hem toplu manevî varlıklarını kendi bireysel varoluşlarının üzerine koyup belirleyici kılmalarına hem de kendilerini ancak birtakım düşmanlara göre tanımlayarak yok edici bir potansiyel oluşturmalarına yolaçan milliyetçilik olgusu, günümüzde her türlü toplumsal adalet, eşitlik, özgürlük veya uluslararası dayanışma fikrinden daha baskın. Ünlü İngiliz tarihçi Edward Hallett Carr’ın yarım yüzyıla yakın bir süre önce kaleme aldığı bu küçük kitap, milliyetçilik “sorunu”, “sendromu” ya da “belâsı” üzerine düşünmek isteyenler için vazgeçilmez bir kaynak niteliği taşıyor. Carr, önce milliyetçiliği dört ayrı dönem içinde inceliyor: 1. Fransız Devrimi öncesi, 2. Napoléon’dan I. Dünya savaşı’na kadar, 3. İki Dünya Savaşı arası, 4. II. Dünya Savaşı sonrası. Sonra, enternasyonalizmin geleceği üzerine düşüncelerini geliştiriyor ve ‘birey ve ulus’ konusu üzerinde duruyor. İncelemenin temelinde yatan, Carr’ın “ulusun kendi başına bir amaç olarak bireyin üstünde en kesin biçimde yüceltilmesi, insanların milliyetçilik putuna kitleler halinde feda edilmesi”nden duyduğu rahatsızlık.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963