scorecardresearch.com Komprador Rejimin Anatomisi ve Tüm İdeolojiler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Komprador Rejimin Anatomisi

Komprador Rejimin Anatomisi

Yazar : Kadir Cangızbay

Sayfa Sayısı : 230

Yayınevi : ÖZGÜR ÜNİVERSİTE YAYINLARI

Tür : İdeolojiler

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


1980 yılı Türkiye’nin tarihinde önemli bir dönemeçtir. Yeniden kompradorlaşma tercihinin hayata geçirilmeye başlandığı yıldır. Dışa açık büyüme, dışa açılma, piyasa ekonomisini restore etme vb. retoriği altında toplum, ekonomi, siyaset, kültürel alan, tam bir kompradorlaşma girdabına sokuldu. Eğer 12 Eylül 1980’de Ordu, İçhizmet Kanunu’nun kendine verdiği yetkiye dayanarak ve silsile-i meratibe esasına (emir-komuta zincirine) sadık kalarak yönetimi devralmasaydı, yeniden kompradorlaşma stratejisi bu kadar kolay yerleşemeyebilirdi.
Türkiye ve Orta Doğu Forumu Vakfı ve Özgür Üniversite, komprador rejimi tüm veçheleri itibariyle Teşhir etmeyi sürdürecektir. Elinizdeki kitap, bu alanda ilk yayındır. Kadir Cangızbay parlak bir beyin, yetkin bir bilim adamıdır. Vakfımızın kurucularından ve Özgür Üniversite’nin öğretim üyelerindendir. Vakfımız ve Özgür Üniversite adına minnettarlığı bir borç sayıyorum. Bu vesileyle gerçeğe ihtiyacı olanlar, gerçeğin peşine düşmeye aday genç dostlarımıza kapımızın açık olduğunu hatırlatmak isterim. Türkiye ve Orta Doğu Forumu Vakfı ve Özgür Üniversite yaşanabilir bir dünyanın kurulması yolunda önemli bir odak olmayı amaçlıyor. Bir karşı hegemonya odağına gerçekten ihtiyaç olduğunu düşünenler: Gözünüz ve kulağınız üzerimizde olsun…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963