scorecardresearch.com KIZILELMA'NIN İZİNDE ve Tüm İdeolojiler Kitapları Radikal Kitap'ta!
KIZILELMA'NIN İZİNDE

KIZILELMA'NIN İZİNDE

Yazar : Necati Gültepe

Sayfa Sayısı : 440

Yayınevi : MİLENYUM YAYINLARI

Tür : İdeolojiler

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kızılelma''nın ortaya çıkışı ve onunla ilgili ilk bilgiler çok ama çok eskilere dayanır.
İlk defa Altay dağları ile Hazar gölü arasında gösterilen,"Turan Zemin" denen yerde Kızılelma''dan söz edildiğini tesbit edebiliyoruz.
Binlerce yıl önce ilk göçlerle, birlikte, Kızılelma kavramı değişik sembollerle, mahiyet olarak pek değişmeden coğrafi alan dünyanın yarısına yayılmıştır.
Kızılelma soyut terimlerle günümüze taşındığından, objektif olarak tanımlamak için her seferinde uzun tarih ve tefekkür yolculuklarına çıkmak gerekir. Toplum önderleri, bilgeler, düşünürler ondan söz etmeye ya da onu tarif etmeye kalktıklarında, çok farklı şeyler anlatırlar. Bu sebepten Kızılelma konusunda fikir birliğine pek rastlanmaz.
Halbuki tarihçi Peçevi İbrahim Efendi ve Evliya Çelebi eserlerinde anlattıkları Kızılelma konusunda hemfikirdirler.
İşte bunun için çok boyutlu olduğunu düşündüğümüz Kızılelma''yı tek boyuta indirgemeden, yani O''nu çerçevelemeye kalkmadan sadece anlamaya çalışarak iz sürdük.
Bu kolay olmadı. Çünkü onun seyrettiği tarihi yolculuk çok uzun sürmüş, yayıldığı coğrafya çok genişlemişti.
Bu uzun yolculukta her menzilde Kızılelma''dan bir ize rastladık;
Cennette Adem babamızın kovulmasına sebep bir elma olduğu söylenir, daha sonra varlığım sürdürmesin i n de sebebi olacaktı.
Nuh''un gemisinde, İstanbul''da, Roma''da, Viyana''da onun adı geçer. Kur''an''ın Bâtıni yorumlarında, Hz.Peygamberin hadislerinde dolaylı olarak ondan söz edildiğini duyardık.
Ehlibeyt''in sırrı ile sırlandığını Pir Sultan Abdal söylüyor, onlarca şiiriyle Kızılelma''yı bize anlatmaya çalışır. Öte taraftan Topkapı sarayında Yavuz Selimin portresini iki elinde iki Kızılelma ile izlerken, bütün söylencelerin gerçek olduğunu anlarız.
Kızılelma''nın izini sürmek amacıyla çıktığımız bu uzun yolculukta tek bir kural geçerliydi, gerçekçi olmak. Öyle de olduk. Hiç romantizme hamasete kaçmadan Kızılelma''yı anlatmaya çalıştık.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963