scorecardresearch.com İdeoloji ve Gündelik Hayatta Milliyetçilik ve Tüm İdeolojiler Kitapları Radikal Kitap'ta!
İdeoloji ve Gündelik Hayatta Milliyetçilik

İdeoloji ve Gündelik Hayatta Milliyetçilik

Yazar : Celal Birkan Yüksel

Sayfa Sayısı : 352

Yayınevi : GENESİS YAYINLARI

Tür : İdeolojiler

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


2006 yılında bu kitabın örnek olay olarak kullandığı Trabzon’daki Rahip Santoro cinayeti, ardından da 2007’de Hrant Dink’in öldürülmesi ile Malatya’daki Zirve Yayınevi katliamı, ‘milliyetçi hisler’le cinayet işleyen isimsiz gençlerden, cinayetlerin örgüt işi olmadığını ivedilikle saptayan mülki amirlere ve basının ikircikli tutumuna, devletin olaylarda ihmali yahut dahli bulunan görevlileri koruyup kollama konusundaki şaşmaz tavrından, yargının azmettiricileri ve derin failleri saptamak konusundaki isteksizliğine kadar bir dizi benzerlikler barındırıyor. Ülkenin demokrasi rotasındaki ilerleyişinden övgüyle bahsedildiği bu zamanlarda dahi, farklı ‘öteki’ kategorilerindeki birey ya da topluluklar ‘tahrik’ olmuş kişi ya da organizasyonların hedefi olmayı sürdürürken, devlet-medya-yargı üçgeninde de alışılagelmişin dışında bir söylem ve eylem tarzı görememenin derin hayalkırıklığını yaşıyoruz. Eşitlikçi/özgürlükçü, yurttaş haklarına saygılı bir devlet dili, hukukun üstünlüğünü her koşulda muhafaza etmeye gayretli bir yargı ve barış gazeteciliğinin peşinde bir medya hedefinin, düşünün, 2012 itibariyle de uzağındayız.
Bu kitap, denizle bir parçalık göz temasını, ‘deniz gören ev’ iyimserliğine tahvil eden bir ruh halinin sonucudur. Türkiye için bu denli iyimser olabilir miyiz? Evet elbette ve olmak zorundayız. Ancak önce bu ülkenin salonunun, bizim mütevazı apartman dairesi kadar dahi deniz görmediğini kabul etmemiz gerekiyor…

“Milliyetçilik yükseliyor mu?
Kendine özgü bir rutini var bu sualin. Aralıklarla, bu soruyu ortaya atan medya soruşturmalarına, televizyon tartışmalarına rastlıyoruz.
Bugün 40 yaşında olan bir Türkiye vatandaşı, en az dört-beş kere bir ‘milliyetçilik dalgası yeniden yükseliyor’ röportajına veya programına denk gelmiştir!
Sırf bu durum bile, Türkiye’de milliyetçiliğin debisinin zaten hep yüksek olduğunu gösteriyor. Bunun işareti sadece ‘patlama, kabarma’ diye tarif edilen büyük olaylar, kitlesel gösteriler, linç vakaları değildir. Bunlar da aralıklarla tekrar etmekle beraber, asıl önemlisi, milliyetçiliğin sessiz ve ‘normal’ zamanlardaki varlığı, devamlılığı, canlılığıdır. O büyük olayların, ‘patlamaların’ zeminini oluşturan gündelik, sıradan milliyetçiliktir. Milliyetçilik araştırmalarında ve teorisine sıradan milliyetçiliğe hak ettiği önemin verilmesini sağlayan Michael Billig, bu olguyu anlamak için, özel günlerde coşkuyla sallanan bayraklardan ziyade her gün dört bir yanda ‘kendi halinde’ dikili duran bayraklara bakmak gerektiğini yazmıştı.”
Tanıl Bora

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963