scorecardresearch.com Hakiki Sosyalistler ve Tüm İdeolojiler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Hakiki Sosyalistler

Hakiki Sosyalistler

Yazar : Friedrich Engels

Sayfa Sayısı : 72

Yayınevi : SOL YAYINLARI

Tür : İdeolojiler

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Engels''in tamamlanmadan kalan elyazması "Hakiki Sosyalistler", Alman İdeolojisi''nin "hakiki sosyalizm" üzerine olan ikinci cildinin doğrudan devamı olarak, bu akımın eleştirisini bütünlemek amacıyla kaleme alındı. Marx ve Engels, Alman İdeolojisi''nin ikinci cildinde kendilerini "hakiki sosyalistler" olarak adlandıran bu "sosyalistler"in, sorunu, belirli bir zamanın ve belirli bir sınıfın gereksinimi olarak değil de, "en ussal" toplumsal düzen olarak ele almak yanılsamasına düşmekle eleştirirler. "Hakiki sosyalist" kendi Alman felsefi öncüllerine katıştırdığı Fransız ve İngiliz komünist fikirlerin belirli bir ülkede belirli bir sınıfın yaşam koşullarından, pratik gereksinimlerinden doğduğunu gözardı eder, bu komünist yazını gerçek bir hareketin ürünü ve dışavurumu olarak değil, "saf düşünce" süreciyle evrilmiş saf teori olarak görür. Pençesinde kıvrandığı Alman ideolojisi, onu, şeylerin gerçek halini incelemekten alıkoyar; komünizmin ve sosyalizmin doğruluğunu, mutlak, "hakiki" sosyalizmi ilk kez olarak açığa çıkarmayı kendine görev edindiğini ilan eder. Komünist eleştirel yazını, ifadesinden başka bir şey olmadığı gerçek hareketten kopararak, Alman felsefesiyle keyfi bir bağlantı içine sokmaya zorlar. Tikel bireylerin ilişkisini "İnsan" ilişkilerine dönüştürür. Böyle yaparken gerçek tarihsel temeli terkeder ve gerçek bağlantıdan habersiz olduğu için "mutlak" ya da başka bir ideolojik yöntem yardımıyla düşlemsel bir ilişki kurar. "Hakiki sosyalizm"in oluşturucu öğeleri, Fransız fikirlerin Alman ideologların diline bu çevirisi ve komünizm ile Alman ideolojisi arasında keyfi olarak kurulmuş bu ilişkidir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963