scorecardresearch.com Eyvah Yine Biz Haklı Çıktık ve Tüm İdeolojiler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Eyvah Yine Biz Haklı Çıktık

Eyvah Yine Biz Haklı Çıktık

Yazar : İlhan Selçuk

Sayfa Sayısı : 295

Yayınevi : CUMHURİYET KİTAPLARI

Tür : İdeolojiler

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Devletin en yüksek görevlerinde yıllarca görev yapmış bir dosta sormuştum; "AKP''nin merkez sağa geldiğini ileri süren medya tayfasına ne dersin? "Gülmüştü...
"Peki, medya AKP adına kamuoyuna güvence vermek için niçin sürekli yayın yapıyor? "Dost yine gülerek dedi ki;
Bu günkü medyanın hali ''ara rejim'' dönemlerinden daha beter..."
Bizim medya, ister istemez, Recep Tayyip''in huyuna suyuna göre yayınlarını ayarlamak zorunda... Niçin?
Medya yapısal bozukluğa aşılandı... Bu yüzden medya patronlarını eleştirmek de boşuna bir uğraş... Kimi köşelerde yazılıp çizilenler bu zorunlu ortamlarda yitik seslere dönüşüyor...
Adını vermediğim bir dost, medya için ne demişti;
"Bugünkü medya ara rejimlerdeki medyadan daha kötü durumdadır." Gazetelerde iktidara bağımlı olmak güdülenmesi gizli bir sansürü açıkça sergiliyor.
Peki Cumhuriyet ne durumda? Bizim ayrıcalığımız var.
İş dünyasına aşılansaydık, bu iktidar karşısında biz de bağımsız olamazdık. Ayrıcalığımızın hem eziyetini çekiyoruz. Hem mutluluğunu yaşıyoruz.
Biz -ne yazık ki- yine haklı çıktık... ''Takıyyeci iktidar'' anayasal düzeni kendine göre ayarlamak yolunda irticaya yeşil ışık yakıyor...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963