scorecardresearch.com Askeri Marksizmden Demokrat Sosyalizme - Bütün Yazıları 33 ve Tüm İdeolojiler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Askeri Marksizmden Demokrat Sosyalizme - Bütün Yazıları 33

Askeri Marksizmden Demokrat Sosyalizme - Bütün Yazıları 33

Tür : İdeolojiler

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


... Marksizmin militarizasyonu, Sovyet Bloku''nda sosyalizmi geriletti ve sonunda Leninizmi çatlattı. Batı bloku''ndaki "ekonomilerin militarizasyonu modeli" de ABD''nin etki alanındaki ülkelerde demokratik sistemlere büyük zarar verdi. (Cumhuriyet, 7 Aralık 1989, Pişmanlık...)

Diktatörleri, ya yaşamlarında halk affetmiyor, ya öldüklerinde tarih... Çavuşesku, daha bir ay önce genel sekreterliğe ayakta alkışlarla yeniden seçilmemiş miydi?! Çavuşesku, kendi halkı ve kendi ordusunca devrildi ve kurşuna dizildi... Küçük dağları ben yarattım diye kasılan bütün ... hanedan özlemcilerinin kulaklarına küpe olsun. (Cumhuriyet, 27 Aralık 1989, Kim Kaldı?..)

Romanya''da bir diktatörlük ve hanedan devrildi. Gelecek olan nedir? "Wall Street Kapitalizmi" mi, yoksa çoğulcu demokrasi modeli içinde "demokratik sosyalizm" mi? (Cumhuriyet, 26 Aralık 1989, Hanedan...)

Moskova''ya bugün Marksist aydınlarımız değil, işadamlarımız gidiyor: "Marksistler cezaevine, işadamları Moskova''ya..." Moskova''da dünya işçileri birleşmiyor, işverenler birleşiyor. ... Çok şakacı bir dünyada yaşıyoruz. İdeolojiler yıkılıyor, teoriler çürüyor; İslamcılar Kürtçü oluyorlar, komünistler dinci, kapitalistler ve emperyalistler de Kürtçü ve Sovyetçi... Bizleri birilerinin işlettiği ... kesin de, kim işletiyor, bu pek belli değil. (Cumhuriyet, 10 Aralık 1989, İşletiliyoruz...)

Dünyanın hiçbir ülkesinde karma ekonominin bulunmadığı yazılıp çiziliyor. ... Karma ekonomi, kapitalist modelin bir türevidir. ... kapitalist ülkelerin hemen hepsinde karma ekonomi modelinin işlediğini görürsünüz. Karma olmayan bir tek kapitalist model yoktur. ... Demokratik sosyalizm, ... karma ekonomi ile beraber yürüyecek. ... Sosyalist Bloka da bundan sonra "Wall Street kapitalizmi" gelmez. Gelecek olan, karma ekonomi ve demokratik sosyalizmdir. (Cumhuriyet, 28 Aralık 1989, Karma...)

Uğur MUMCU

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963