scorecardresearch.com İdari Yargılama Usulü Kanunu Şerhi ve Tüm İdare Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
İdari Yargılama Usulü Kanunu Şerhi

İdari Yargılama Usulü Kanunu Şerhi

Yazar : Cafer Ergen

Sayfa Sayısı : 483

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : İdare Hukuku

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Bu kitabın hazırlanmasında temel kaynak olarak Danıştay içtihatları esas alınmıştır. Danıştay''ın 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu ile ilgili kararları geçmişten günümüze kadar uzman gözüyle incelenmiştir. Bu karalardan emsal olacak nitelik olanlar seçilmiştir. Seçilen bu kararlar, kararın içeriğini anlatacak şekilde özet bir cümleye çevrilmiş çoğu zaman da Danıştay Dergisinde yer alan özet cümle kullanılmıştır.
Bu şekilde incelenerek seçilen yaklaşık 3000 adet Danıştay''ın usul ile ilgili içtihadı kitaba alınmıştır. Kitaba alınan bu içtihatlar 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu''nu hangi maddesini ilgilendiriyorsa o madde başlığı altına yerleştirilmiştir. Eğer içtihat birden fazla maddeyi ilgilendiriyor ise o zaman en fazla ilgili olduğu madde başlığı altına yerleştirilmiştir.
Hazırlanma yöntemine bakıldığında, İDARİ YARGILAMA USULÜ KANUNU ŞERHİ kitabi, bundan sonra idari yargı ile ilgili olarak hazırlanacak tüm eserlere kaynak olacak niteliktedir. En son içtihadı da içermesinden dolayı aynı zamanda pratik bir kitaptır.
Kitabın içeriğine bakıldığında, idari yargılama usulü ile ilgili çok fazla sayıda içtihadın yer aldığı görülecektir. Öyle ki, örneğin dava açma süresi konusunda yaklaşık 500 kadar içtihada yer verilmiştir. Bu nedenle, 2577 sayılı Yasanın herhangi bir maddesi ile ilgili içtihatların okunması halinde okuyucuya net bir fikir ve görüş vermektedir.
Bu kitap, idari yargı hâkimlerine, avukatlara, genel müdür, vali ve kaymakam dahil tüm kamu yöneticilerine, hukuk fakültelerine, idari yargıda davacı ve davalı olan herkese çok faydalı olacaktır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963