scorecardresearch.com İcra İflas Hukukunda İhtiyati Haciz ve Tüm İcra ve İflas Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
İcra İflas Hukukunda İhtiyati Haciz

İcra İflas Hukukunda İhtiyati Haciz

Yazar : Muhammet Özekes

Sayfa Sayısı : 442

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : İcra ve İflas Hukuku

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Bir borç ilişkisinde, borcunu yerine getirmeyen tarafa karşı, alacaklı olan diğer taraf dava veya takip yoluna başvurarak alacağını elde etmeye çalışır. Dava ve takip yolunda izlenmesi gereken belirli bir prosedür vardır. Örneğin, ancak alacaklının alacağı, dava veya takip sonunda belirli bir açıklık kazandıktan sonra, borcunu ödemeyen taraftan bu borcu ödemesi istenilebilir; şayet ödemezse malvarlığına yönelmek mümkündür.
Borçlunun takibi başarısız kılmaya yönelik davranışlarına engel olmak için kanun koyucu, yargılama ve takip hukuku içinde birtakım geçici hukuki koruma tedbirlerini kabul etmiştir. Bu çerçevede para alacaklarına yönelik takibin sonucunu baştan güvence altına almak için, henüz takip kesinleşmeden belirli şartların oluşması halinde, ihtiyati haciz yoluyla borçlunun malvarlığına el koyma imkânı tanınmıştır. Bu kitapta da, yukarıda tanımlanan ihtiyati haciz konusu açıklanmaya çalışılmıştır.
Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Muhammet Özekes''in kaleme aldığı kitapta; öncelikle ihtiyati haciz müessesesi hakkında genel bir bilgi verilmiş; geçici hukuki koruma olarak ihtiyati haczin niteliğine değinildikten sonra, delil tespiti ve özellikle de konuyla yakından ilgisi bulunan ihtiyati tedbirle karşılaştırması yapılmıştır; ayrıca değişik ülke hukukları da incelenerek ihtiyati haczin genel olarak durumu ele alınmıştır.
İhtiyati haczin şartları, yargılama sonunda verilen kararlar, haczin icrası prosedürü ve ihtiyati haczin kaldırılması imkânlarını da inceleyen kitabı; konuyla ilgilenen tüm hukukçuların istifadesine sunuyoruz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963