scorecardresearch.com Nüzhet-i Esrâr’ül Ahyar Der Ahbâr-ı Sefer-i Sigetvar Sultan Süleyman’ın Son Seferi ve Tüm Halk Edebiyatı Kitapları Radikal Kitap'ta!
Nüzhet-i Esrâr’ül Ahyar Der Ahbâr-ı Sefer-i Sigetvar Sultan Süleyman’ın Son Seferi

Nüzhet-i Esrâr’ül Ahyar Der Ahbâr-ı Sefer-i Sigetvar Sultan Süleyman’ın Son Seferi

Yazar : Feridun Ahmed Bey

Sayfa Sayısı : 431

Yayınevi : ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ KÜLTÜR YAYINLARI

Tür : Halk Edebiyatı

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yıl 1566.
Saçı sakalı ağarmış, pir-i fani bir sultan Eyüp Sultan Camii’ndeki ibadet, dua ve merasimden sonra ağır ağır çıkıyor atının üstüne. Teamüle göre atının üstünde dimdik oturuyor. Bütün ataları gibi. Eyüp Sultan’dan yavaş yavaş ayrılıyor ve Batı’ya doğru ilerliyor.
Dünyanın, ne söyleyecek, ne yapacak diye pür dikkat beklediği koca hükümdar, Batılıların “Muhteşem” dedikleri “Kanuni” Sultan Süleyman, yaşına ve rahatsızlığına rağmen atının üstünde dimdik duruyor ve ma’şeri kalabalığın arasından ağır ağır geçip, ordusunun önünde yola koyuluyor.
Tarihçilerin anlattığına göre, Sigetvar Seferi böyle başlıyor. 46 yıllık hükümdarlığının ve hayatının son seferi olacak koca Kanuni’nin. Dünyaya savaşarak veda edecek.
Ordusunun hedefinden sapmaması için Sigetvar’da vuku bulan vefatı bir süre saklanacak. Ancak Sigetvar Kalesi başarıyla ele geçirildikten sonra dönüş yolunda, Belgrad civarında, binlerce hafızın Kur’an tilavetiyle ahirete irtihali artık iyice su yüzüne çıkacak. İlk cenaze namazı orada kılınacak. Sonra payitaht İstanbul’a gelinecek, ikinci ve son cenaze namazı, merasimi ve defin gerçekleşecek.
Dünya tarihine yön vermiş az sayıdaki Osmanlı hükümdarlarından Kanuni Sultan Süleyman’ın cenazesi bile zamanın dünya dengelerini yerinden oynatabilecek, son derece önemli bir olaydır.
Son yıllarda Osmanlı tarihine dair kitaplara ve filmlere gösterilen yoğun ilginin ne kadar haklı olduğu, bu kısa bilgiden bile anlaşılabilir.
Bizler, Zeytinburnu Belediyesi olarak, istedik ki Tarih algımızı ve bilincimizi değiştirebilecek önemli olaylar, milletimiz ve hemşerilerimiz tarafından doğru algılansın. Tarihi birinci elden, ilk kaynaklarından takip etmenin önemi çok büyük. Bu bakımdan, elinizdeki çalışma bir anahtar özelliği taşıyor.
Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük hükümdarlarından birinin son seferi, o sefere bizzat katılan, zamanın meşhur yazarlarından birinin kaleminden aktarılıyor.
Feridun Ahmed Bey’in bu eşsiz eserinde, büyük hükümdarın Zigetvar seferini an be an yaşıyoruz. Şahit oluyoruz, ürperiyoruz, hayret ve gıpta ediyoruz. Ayrıca bu ilginç seferi, dönemin en önemli görsel anlatım sanatı olan orijinal minyatürlerden “görerek” anlamak, izlemek de mümkün oluyor. Bu, bilginin yanı sıra, tarih meraklıları ve tarihçiler için büyük bir keyif aynı zamanda.
Topkapı Sarayı Müzesi’nde, kütüphanenin 1339 numaralı envanterinde bulunan bu muhteşem eseri tarihçilerimize, irfan ve ilim erbabına, bütün milletimize sunmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz.
Kanuni Sultan Süleyman’ın son yıllarını, son seferini ve yerine geçen oğlunun ilk yıllarını ayrıntılı biçimde izleyebileceğimiz bu büyük eser, bizlere birinci elden bir tarih ziyafeti sunuyor.
Bu önemli çalışmayı ortaya koyan H. Ahmet Arslantürk ve Günhan Börekçi’ye müteşekkiriz. Çalışmada emeği geçen bütün arkadaşlara ayrıca teşekkür borçluyuz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963