scorecardresearch.com Elazığ Masalları ve Propp Metodu ve Tüm Halk Edebiyatı Kitapları Radikal Kitap'ta!
Elazığ Masalları ve Propp Metodu

Elazığ Masalları ve Propp Metodu

Yazar : Prof. Dr. Umay Türkeş Günay

Sayfa Sayısı : 788

Yayınevi : AKÇAĞ YAYINLARI

Tür : Halk Edebiyatı

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu çalışma 1976 yılında yayınlanmış olan “Elâzığ Masalları” adlı eserin ikinci baskısıdır. Kitabın yayın tarihine göre 34 yıl, masal derlemelerine göre 41 yıl oldukça uzun bir zaman. Kitabı tekrar elden geçirirken bu uzun zaman diliminin çalışmayı eskitmediğini, pek çok açıdan çalışmaya yeni anlamlar yüklediğini düşündüm.

Propp’un yapısalcılığı 1970’lerde yeni bir yaklaşımken bugün hayatın, sanatın her alanında bir düşünce ve uygulama uslûbu haline geldi. Sosyal bilimlerde nitelik açısından oldukça dağınık, nicelik açısından çok kalabalık malzemeyi kısa sürede gruplandırarak kolaylıkla tasnif etmekte ve güvenilir bir şekilde değerlendirmekte Propp metodu etkili bir yoldur. Sosyal bilimlerde çalışanları bekleyen en büyük tehlike sınırları belli olmayan malzeme içinde kaybolmaktır. Propp’un ortaya koyduğu metod, çeşitli araştırıcılarca çok eleştirilmesine rağmen hem masalları doğru kavramakta hem de bir düşünce disiplini kazandırmakta yararlı ve gereklidir. Sosyal Bilimlerin temel hedefi insanı ve toplumu anlamak olduğuna göre kültürü kavramakta insan zihninin ve hayal gücünün işleyişindeki dayanak noktaları her zaman önemlidir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963