scorecardresearch.com Doğulu Halk Şiirleri 2 Cilt (Cd'li) ve Tüm Halk Edebiyatı Kitapları Radikal Kitap'ta!
Doğulu Halk Şiirleri 2 Cilt (Cd'li)

Doğulu Halk Şiirleri 2 Cilt (Cd'li)

Yazar : Bekir Karadeniz, Orhan Bahçıvan

Yayınevi : KARA MAVİ YAYINLARI

Tür : Halk Edebiyatı

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Halk şairlerinin yaşamı, yaşanan yerlerin tarihi niteliğindedir. Akla gelen gelmeyen, tarihçilerin bilerek ya da bilmeyerek aktarmadığı birçok küçük ayrıntıyı halk şiirinde izlemek ve bu ayrıntılar hak­kında belli ölçülerde de olsa bilgi edinmek olanaklıdır.
Türkülerin genel yapısı içerisinde incelendiğinde de görüleceği üze­re, müziğin ve edebiyatın öteki türlerinin dışında, halk şiirinde, ya­şama ilişkin herşeyi belki en özlü ve hızlı bir biçimde izlemek ola­naklıdır. Halk edebiyatı ve türkülerin tarihine bakıldığında, yaşamın herhangi bir yeri ve zamanında oluşan bir durumun (çoğu zaman beklemeksizin) şiire, türküye yansıdığı görülmektedir.
Doğru ya da yanlış, taraflı ya da tarafsız aktarılması bir yana, tarih­sel ve toplumsal olaylar ancak belirli bir çoğunluğa ilgilendirdiğin­de kaynaklara geçmektedir. Ağızdan ağza dolaşan ve toplumun ge­nelini (doğrudan) ilgilendirmeyen, daha çok yöresel olaylar böylesi belgelerde yer almamaktadır.
Burada birbiriyle ilişkili iki değişik gelişim söz konusudur. İlki yö­resel, çoğu zaman da bireysel ya da en çok birkaç kişiyi ilgilendiren bir gelişmenin tarihsel belge niteliğine dönüşmesinin olanaksızlığı boyutundaki gerçektir. Öteki ise bunun tam tersi ve belki yalnızca bir bireyi ilgilendiren/etkileyen bir gelişmenin, insan ruhunda yol açabileceği onarılmaz yaraları ya da anlatılmaz sevinci, coşkuyu içinde barındırmasıdır.
Birçoğu bilinen, bugüne gelen ilk örneğe yeniden değinmek gerekir­se, savaş, göç, tarihsel dönüşümler, doğal bir afet ve bunların ya­rattığı değişik boyutlardaki duyguların şiire/türküye yansıması ola­rak sıralanabilir. En azından böylesi örneklerin izlerine daha sıkça rastlamak olanaklıdır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963