scorecardresearch.com Saray Günlüğüm ve Tüm Günlük Kitapları Radikal Kitap'ta!
Saray Günlüğüm

Saray Günlüğüm

Yazar : Dr. Ramazan Balcı

Sayfa Sayısı : 208

Yayınevi : YİTİK HAZİNE YAYINLARI

Tür : Günlük

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


ne anlatıyor?
Saray Günlüğüm, Sultan II. Mahmud döneminde Enderun hizmetine alınan Hafız İlyas Ağa’nın 19 sene boyunca Osmanlı sarayındaki hatıraları esas alınarak hazırlandı. Eser, Dr. Ramazan Balcı’nın, hatıraları tamamlayıcı bilgileri ve değerlendirmeleriyle daha da zenginleştirildi. Böylece Osmanlı sarayında yaşananları hayal mahsulü bilgilerden değil içeriden bir bakışla öğrenme fırsatı bulundu.
niçin okunur?
Osmanlı sarayının kendine ait sırlı hayatını öğrenmek isteyenler; satır aralarında saray okulu Enderun’da yaşananları, sarayın ilginç geleneklerini, spor yarışmalarını, şikayetleri, endişeleri, çeşitli komik hadiseleri bizzat yaşayanların ağzından öğrenme imkanı bulacaklar.Her ne kadar izleyicilerinden değilsem de, Muhteşem Yüzyıl dizisinin bilhassa tarih kitaplarının popülaritesini ve iyi/nitelikli yayınların artmasını sağladığı için, okurlar olarak diziye bir teşekkür borçluyuz. Şaka bir yana, yine heyecan verici bir tarih kitabından söz etmek için dizinin popülaritesinden yararlanıyorum, itiraf edeyim. ‘Saray Günlüğüm’ kitabı, II. Mahmud’un hüküm sürdüğü dönemde Hazine-i Hümayun’da görev alan Hafız İlyâs Ağa’nın hatıralarından oluşuyor. Doğru okudunuz, sandığımızın aksine Osmanlı İmparatorluğu’nda resmi kayıtlar haricinde de günlük ve benzeri hatırat örneklerinin olduğunu başka kaynaklarda da görmüştük. Enderunlu İlyâs Ağa, 1227-1246 (1812-1831) yılları arasında hizmet etmiş ve bu zaman içinde ‘nail olduğu’ sayısız nimetleri unutmamak için kaleme almış. Biz de onları okuyoruz. Ancak bu kadarla kalmıyor. Drb Ramazan Balcı kitabı hazırlarken, kuru kuruya İlyâs Ağa’nın notlarını aktarmamış. Enderun’daki ve İlyâs Ağa’nın anlattığı diğer saray dairelerindeki idari bilgileri, görevlileri, onların görevlerini ve saray içindeki sosyal yaşantıyı İlyâs Ağa’nın notlarından hareketle anlatıyor. Saraydaki her şey bir yana; kar oyunu, güreş, mızrak ve benzeri oyunları okuduğunuzda çok şaşıracaksınız.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963