scorecardresearch.com Berlin'de Bir Kadın ve Tüm Günlük Kitapları Radikal Kitap'ta!
Berlin'de Bir Kadın

Berlin'de Bir Kadın

Yayınevi : PLATO FİLM YAYINLARI

Tür : Günlük

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Hiç ses yok. Sadece iç çamaşırlarım yırtılırken istemeden gıcırdayan dişlerimin sesini duyuyorum. Bu benim, kalan son çamaşırımdı. Birdenbire leş gibi at ve tütün kokan elini ağzıma dayadı. Gözlerimi açtım. Ustalıkla ağzımı açmaya çalışan yabancı eller. Büyük bir çabadan sonra açtığı ağzıma koca bir damla balgam tükürdü.
Hissizleştim. İğrenmekten değil, soğuktan. Sırtım buz kesti, ensemde buz gibi, başımı döndüren titremeler hissediyordum. Sanki aşağıya doğru süzülerek kayıyordum, yastıklara doğru, döşemelere doğru. Sanırım yerin dibine girmek dedikleri bu.

Sağlık raporlarına göre Berlin de 90.000 ila 130.000 tecavüzün gerçekleştiği, 10.000 Alman kadınının bu insanlık dışı saldırılar sonunda yâda bu saldırılar sebebiyle meydana gelen intihar ve yaralanmalar sonucunda öldükleri rapor edilmiştir. Kızıl Ordu’nun Doğu Avrupa’dan saldırıları esnasında 2 milyondan fazla kadına tecavüz ettiği tahmin edilmektedir.

Yazar güncesinde Berlin toplumunun çöküşünü Kızılların kendi mahallesine gelmeden önceki 20 Nisan 1945 (Hitler’in doğum günü) tarihi ile Avrupa’da barış ilan edildikten neredeyse bir ay sonrasına denk gelen 16 Haziran tarihleri arasında dâhice betimlemektedir. Bu kadının ve daha birçoğunun savaşla kaplanmış Berlin’deki cesareti ile büyük bir şehrin ve o şehrin insanlarının savaşın içerisinde yaşamak zorunda kaldıkları acılarla ilgilenen herkesin okuması gereken bir kitap bu.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963