scorecardresearch.com Ay Dolanır Günler Geçer ve Tüm Günlük Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ay Dolanır Günler Geçer

Ay Dolanır Günler Geçer

Yazar : Zeynep Süslü Berktaş, Asiye Yılmaz Yıldırım

Sayfa Sayısı : 440

Yayınevi : DERGAH YAYINLARI

Tür : Günlük

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


16 Ekim 1965 Uğursuz ve çok üzücü bir günüm oldu. Sabahleyin saat ona doğru, pazara ¦ giderken, Orhan''a [Köprülü] rastladım. "Ben şimdi dönüşte size uğrayacaktım. Babam [Fuat Köprülü] akşam eve gelirken sokakta düşmüş. Bize gece saat sekizde telefon ettiler. Sizi görmek istiyor. Numune Hastahanesi''nde, ilkyardım kısmında, ikinci kat, 54. numarada" dedi. Eve dönüp çantayı bıraktım ve koşa koşa gittim. Allah''a şükür. Daha büyük felaket de olabilirdi. Sol bacağında, dizle kasık arasındaki kemikte bir kırık mevcut. Alçıya almışlar. Birkaç gün hastahanede yatması lâzım. Kendisi bedbîn, asabî. "Kendimden usandım" diyor. Diğer taraftan, "ben beş-on gün sonra Tarih Kurumu''na yine gelirim; İlk Mutasavvıflara bakarız. Sen şimdilik tashihleri yap ve matbaaya gönder" dedi. Dolaptaki eşyalarına bakmamı istedi. Ufak toz lekeleri var. Yalnız, muşambanın bir kısmı yırtılmış. Eve getirip diktim. Allah büyük; daha beterinden sakladı ve saklayacaktır. Zavallı ben. Ayağını Numune Hastahanesi''nde alçıya alan Dr. Kadıoğlu. 19 Ekim 1965 Bugün Orhan geldi ve hocamın, Numune Hastahanesi''nden eve nakledildiğini söyledi. Şekeri de, -herhalde bu hadiseye çok asabileştiğin-den- artmış biraz: 184. Bir buçuk- iki ay kadar, ayağının alçıda kalması lâzım imiş. Sol ayağı. Sabır, sabır, sabır. Kudretimin üstünde sabır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963