scorecardresearch.com Yusuf U Zelıha ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yusuf U Zelıha

Yusuf U Zelıha

Yazar : Şeyyâd Hamza

Sayfa Sayısı : 416

Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI

Tür : Güncel-Genel Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yusuf u Zeliha kıssası, insanlık tarihinin en eski ve en önemli hikayelerinden biridir. İnsanları derinden etkileyen ve etkisi çağlar boyu süren hikâye yazılı olarak ilk olarak Tevrat’ta geçmektedir. Tevrat ve Kur’ân’da oldukça ayrıntılı anlatılan bu hikâye, İncil’de kısa bir pasaj olarak geçmektedir. Kur’ân’da “en güzel kıssa” olarak nitelenen bu hikâye üzerine sayısız eser yazılmıştır.

Yusuf u Zeliha mesnevisinin Türk edebiyatındaki ilk örneği Ali’nin “Kıssa-i Yusuf”u, daha sonra da Şeyyâd Hamza’nın “Yusuf u Zeliha” mesnevisidir. Şeyyâd Hamza’nın eseri, Anadolu sahasında ilk olma özelliğini taşımaktadır. Bu nedenle, Şeyyâd Hamza’nın Yusuf u Zeliha mesnevisi, Eski Anadolu Türkçesinin kuruluş döneminin özelliklerini yansıtan eserlerin başında gelir. Eser bu özelliğiyle dil tarihimiz açısından eşsiz bir yere sahiptir. Eserde, Eski Anadolu Türkçesinin tüm özelliklerinin yanı sıra, ağız özellikleri ve arkaik kelimelerin çokluğu bakımından da dönem eserleri içerisinde en dikkat çekici ve en karakteristik olanıdır.
Şeyyâd Hamza’nın “Yusuf u Zeliha” mesnevisi üzerinde hazırlanan bu çalışma, başlıca üç bölümden oluşmaktadır: Giriş, Tıpkıbasım Karşılıklarıyla Transkripsiyonlu Metin ve Günümüz Türkçesine Aktarma, Dizin ve Sözlük.
Giriş bölümünde Şeyyâd Hamza’nın hayatı ve eserleri, Şeyyâd kelimesi, Yusuf u Zeliha hikâyesinin kutsal kitaplarda geçtiği bölümler gibi konular üzerinde durulmaktadır. Eserin asıl bölümü olan ikinci bölümünde, eserin yazma resimleriyle karşılıklı olarak transkripsiyonlu metin ve eserin günümüz Türkçesine aktarılması yer almaktadır. Dizin ve sözlük bölümünde eserin söz hazinesini oluşturan 1657 kelimenin dizin ve anlamları verilmiş; ayrıca kelimelerin köken açıklaması yapılmıştır.

Şeyyâd Hamza’nın “Yusuf u Zeliha” mesnevisi duru, akıcı ve güzel Türkçesiyle, yaşayan Türkçe içindeki yerini almış ve Türk dil tarihinin en önemli köşe taşlarından birini tutmuştur. Türk edebiyatının en önemli yapıtlarından biri olan Şeyyâd Hamza’nın “Yusuf u Zeliha” mesnevisi üzerine hazırladığımız bu çalışmanın faydalı olması umuduyla...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963