scorecardresearch.com Yıldızlardan Haber Yolla Bana ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yıldızlardan Haber Yolla Bana

Yıldızlardan Haber Yolla Bana

Yazar : Abdullah Şen

Sayfa Sayısı : 127

Yayınevi : ÇINAR YAYINLARI

Tür : Güncel-Genel Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Dediğin yıldızı göremedim; ama başka yıldızlarla konuştum. Senden önce çıkıyorum. Belki bir daha seni görmem zor. Her akşam dediğin yıldızlarla konuşacağım. Sana söyleyeceklerimi onlardan öğrenirsin! Sen de bana yıldızlarla haber yolla!..” Başak’ın arkadaşlarına verdiği bu yanıt onunla anlaşabileceğimiz en önemli nokta oldu. Yıldızlarla konuşmak!.. Yıldızlarla haber yollamak!.. Sevdiklerine, özlediklerine çoğu sesinizi duymayacağını bildiğiniz halde, anlatmak içinizdekini! Ağlamak, gülmek!.. Karanlıklara bakarak ak pak mutlulukları yakalamak!.. Başak ve arkadaşlarının yıldızlardaki dünyasına gitmek, onlarla yaşamak istiyordum. Oturduğum kanepeden dışarıya baktım. Gökyüzünde yavaş yavaş yıldızlar belirmeye başlamıştı. Başak’a dönerek: “Yıldızlara bak bakalım, sana haber getirmiş mi?” dedim. Başak, heyecanla pencereye doğru yaklaştı. Gökyüzüne doğru kaldırdı başını. Gerçekten de kendince, özel haber getiren bir yıldız arar gibi taradı gökyüzünü. Sonra dikkatlerini noktaya odaklaştırdı. Bir anda: “İşte orada, bu bizim yıldızımız!” diye haykırdı. ... Ben kim miyim? “Biraz bali, biraz tinerci kız! Yani yıldızlarla konuşan kız Başak, aslında adımın ne önemi var? Ayşe, Fatma, Mehmet, Ahmet sizin çocuğunuz parçanız işte. “Benim çocuğum yapmaz!” dediğinizi duyar gibi oldum!.. Doğru mu duydum?!! Öyleyse herkes kaldığı yerden devam etsin hayata!!! Yıldızlar üzerine kurduğum dünya öyle güzel ki!.. Sokakta yaşayan her çocuğu, uzayın boşluğundaki yıldıza benzetiyorum. Ne zaman gökyüzünde kayan bir yıldız görsem, biliyorum sokaklardan bir çocuk göçüp gidiyor aramızdan!.. Bugünlerde kayan çok yıldız var ve ben çok üzülüyorum!.. Yıldızlar kaymadan, bizim elimizi uztmamızı beklemeden bir şeyler yapılmalı diye düşünüyorum! Bir şeyler yapılmalı!.. Suçlu kim? Ben!.. Sen!.. O!.. Hepimiz!.. Belki de hiç birimiz!.. Ne önemi var?.. Bir şeyler yapılmalı!.. Kim yapacak?!. O sorumluluğu hangi yürekli insan ya da insanlar alacak? Benim için çok geç artık!.. Hadi git artık, git evine!.. Konuşmak istersen benimle ya da milyonlarca sokak çocuklarıyla, yıldızlardan haber yolla. Her akşam yıldızlara bakıp senden haber bekleyeceğim!.. Arkadaşlarına, yürekli insanlara da öğret yıldızlarla haber yollamasını!.. Müjdeli haberlerinizi bekliyorum!!!
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963