scorecardresearch.com Toplumsal Aklın Eleştirisi ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Toplumsal Aklın Eleştirisi

Toplumsal Aklın Eleştirisi

Yazar : Jan Spurk

Sayfa Sayısı : 269

Yayınevi : VERSUS YAYINLARI

Tür : Güncel-Genel Konular

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Frankfurt Okulu, kuruluşundan 1960''lı yılların sonunda dağılmasına dek, "şimdiki zaman"ın sosyolojik bir teorisinin hazırlanmasına kendini adadı: Eleştirel Teori. Temel hedefi, rekabetçi kapitalizm ile iktisat ve politika konularında liberal ilkeler üzerinde temellenen "çağ sonu"nu anlamaktı. Bu eser, Frankfurt Okulu''nun önde gelen iki temsilcisinin, yani Adorno ve Horkheimer''in önemli tezlerinin sunumu ve tahlilidir. Adorno ile Horkheimer, köklerini klasik felsefeden olduğu kadar Avrupa ve Amerikan sosyolojisinden de alan gerçek bir eleştirel sosyoloji geliştirmişlerdir. Önce Avrupa''da faşizmle karşı karşıya kalan, ardından 1940''lı yılların Amerikan toplumuyla ve savaş sonrası Almanya''sının ekonomik ve politik gücüyle yüzleşen iki düşünür, modern toplumlarımızın kötülük ve kusurlarını ısrarla tahlil etmekten vazgeçmemişlerdir. Bu düşünürler, bütün eserleri boyunca, toplum teorilerini aklın ve özgürlüğün süzgecinden geçirmişler; faşizmin ve otoriter özelliklerin insan kişiliği ve belleğindeki kök ve izlerinin peşinden gitmişler; faşizmden Amerikan yaşam tarzına, tüketim toplumuna geçişin içerdiği sürekliliklere gözlerini dikmişler; özgürlükçü bir toplumsallık izleğini asla gözardı etmemişlerdir. Günümüzde Frankfurt Okulu''nun analizlerini gözden geçirmek, küreselleşmiş biçimiyle iyice güçlenmiş kapitalist cenderenin damgasını taşıyan çağımızı kavramada kılavuzluk edecektir kuşkusuz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Cemaat ve Barzani'

  Yazar : ERDAL SARIZEYBEK

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Cemaat ve Barzani - Erdal Sarızeybek Hepsi üç beyzade idi. Yavuz Sultan Selim''le işbirliği yaptılar. Barzan''da...
  Devamı...
 • 'Gezi, İsyan, Özgürlük'

  Yazar : KEMAL İNAL

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Gezi, İsyan, Özgürlük - Kemal İnal Taksim Gezi Parkı’ndaki bir grup kentlinin ekolojik duyarlılığa dikkat çekerek...
  Devamı...
 • 'Gezi Direnişi'

  Yazar : Eda Yiğit

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Gezi Direnişi - Eda Yiğit 27 Mayıs - 18 Haziran tarihleri arasını kapsayan kronoloji çalışması: Gezi Parkında,...
  Devamı...
 • 'Uygulama Zenginleri'

  Yazar : Chris Stevens

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Uygulama Zenginleri - Chris Stevens Servet kazanan uygulama geliştiricilerinin sırları... Şimdiye dek...
  Devamı...
 • 'Türkiye Sosyalist Solu Kitabı 1 - 20’lerden 70’lere Seçme Metinler'

  Yazar : Emir Ali Türkmen

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Türkiye Sosyalist Solu Kitabı 1 - 20’lerden 70’lere Seçme Metinler - Emir Ali Türkmen Bu kitap, Türkiye’nin sosyalist...
  Devamı...
 • 'Gazeteci Gözüyle Direniş'

  Yazar : Coşkun Aral

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Gençler, bugüne kadar onları anladığını sanan, sözde onların geleceği için “dünyalık” derdine düşen ebeveynlerine, hangi iktidar olursa olsun değişmeyen sömürüye dayalı yönetimlere, karşı “Önce bizi dinleyin” demek istediler.
  Devamı...
 • 'Ulusların Düşüşü'

  Yazar : Daron Acemoğlu, James Robinson

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Ulusların Düşüşü - Daron Acemoğlu, James Robinson Güç, zenginlik ve yoksulluğun kökenleri “Tarih, kaderden...
  Devamı...
 • 'Yeni Medya'

  Yazar : Serdar Turgut

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Yeni Medya - Serdar Turgut DÜNYANIN SONUNUN 2012''DE GELECEĞİ SANILIYORDU ASLINDA ARMAGEDON ÇOK ÖNCE BAŞLAMIŞTI. BÜYÜK...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963