scorecardresearch.com Toplum Sözleşmesi ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Toplum Sözleşmesi

Toplum Sözleşmesi

Yazar : JEAN-JACQUÉS ROUSSEAU

Sayfa Sayısı : 222

Yayınevi : KIRMIZI YAYINLARI

Tür : Güncel-Genel Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Toplum Sözleşmesi, uzlaşımsal eşitsizliği ortadan kaldırmanın, sivil toplumun temeli olan mülkiyeti, "ilk işgalcinin" zorbaca gaspı olmaktan çıkarıp "olumlu bir halka" dönüştürmenin varsayımsal projesi olmaktadır. Bu projeye katılanların başarıya ulaşabilmelerinin tek koşulu, her birinin kendini her şeyiyle birlikte ötekilere temlik edeceği bir genel istenci paylaşmasıdır. Ama hiçbir zaman yok edilemeyen özel çıkarın iş bu paylaşımı nafile kılmaması, ancak temliğin tam ve kesin bir eşitliğe dayanmasıyla mümkündür. Bu eşitlikte de, söylemek bile gereksiz ki, ne dünyevi ne de semavi "dediğim dedikçilere" yer vardır.

“Ortak gücünün bütünüyle her ortağın kişiliğini ve varsıllıklarını savunan ve koruyan ve o güç sayesinde, her bir kişinin herkesle bütünleşirken yine de yalnızca kendi kendisine itaat ettiği ve daha önce olduğu kadar özgür kaldığı bir ortaklık biçimi bulmak.”

Toplum Sözleşmesi''nin çözümünü sunduğu temel problem işte budur.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Atasözleri Kaybolan Kültür Mirasımız'

  Yazar : MUSA YAŞAR SAĞLAM

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Antonio Buero Vallejoda Yaşamın Trajik Duygusu - MUSA YAŞAR SAĞLAMO "Atasözleri, beşer cemiyetiyle beraber doğmuş,...
  Devamı...
 • 'İhanete 5 Kala'

  Yazar : KUDRET CENGİZ

  Tür : Güncel-Genel Konular


  İhanete 5 Kala - Kudret Cengiz Sonbahar 2003’te ABD Dışişleri Bakanı Rice: “BOP kapsamında Türkiye dahil olmak üzere...
  Devamı...
 • 'Yarım Kalan Devrim Mısır'

  Yazar : Komisyon

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Yarım Kalan Devrim Mısır - Habercilik zor meslektir. Biz dünyanın en zor coğrafyasının habercileriyiz. Her gününü...
  Devamı...
 • 'Köprüden Önce Son Çıkış'

  Yazar : Ali Ünal

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Köprüden Önce Son Çıkış - Ali Ünal 2006 yılında kaleme aldığı mektubunun sonunda Hocaefendi, bir ehl-i Hakk’ın yakaza...
  Devamı...
 • 'Meslek Etiği'

  Yazar : EMEL BAHAR

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Meslek Etiği - EMEL BAHAR Ülkemizde 25.05.2004 tarih ve 5176 Sayılı Kamu Görevlileri Etik Kurulu Kurulması...
  Devamı...
 • 'Çarkçı Kemal'

  Yazar : SÜLEYMAN YEŞİLYURT

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Çarkçı Kemal - SÜLEYMAN YEŞİLYURT Kemal karabulut Kılıçdaroğlu; 1948 senesinde ikiz kardeşi Adil`le birlikte Tunceli`nin...
  Devamı...
 • 'Politikacı'

  Yazar : Bekir Öztürk

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Politikacı - Bekir Öztürk Bu kitaptaki çelişkilerin tamamına yakını, AKP resmi internet sitesinden alınan 25.000 sayfa...
  Devamı...
 • 'Alpay Kabacalı Kitabı'

  Yazar : Arife Kalender | Sabri Kuşkonmaz

  Tür : Güncel-Genel Konular


  İnsanoğlu aşağılık bir yaratık değil, aşağılanmaya dayanamayan bir yaratıktır. ” Yaşar Kemal Alpay Kabacalı;...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963