scorecardresearch.com Tırı Vırı Şeyler ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tırı Vırı Şeyler

Tırı Vırı Şeyler

Yazar : Sabri Kaliç

Sayfa Sayısı : 228

Yayınevi : AYKIRI YAYINLARI

Tür : Güncel-Genel Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Gündelik yaşamınızı renklendirecek, merak edip de nereden bulacağınızı tam bilemediğiniz sorulara yanıt veren yeni, aykırı bir bilgi kaynağı daha; şaşırtıcı, ilginç, neşeli, keyifli, tuhaf... Onlarca farklı konuda derlenen yüzlerce bilgi...
Kitabın adının da ilginç, hatta tuhaf olduğunu dikkate alarak ''aydınlatıcı'' bir açıklama yapmak yerinde olacaktır. Bilenler biliyor, özellikle ABD''de hayli zengin, yaygın bir ''trivia'' edebiyatı var. ''Trivia'' sözcük olarak ''önemsiz, ıvır zıvır'' demektir. Genel anlamda ise ''herkesin bilmediği ama bazı insanların da hobi olarak öğrenmekten hoşlandığı bilgiler'' anlamına geliyor. Sözgelimi ''Charlie Chaplin''in (Şarlo) hangi ülkede ve ne zaman doğduğunu bilmek'' hangi ülkede ve ne zaman doğduğunu bilmek'' akademik bilgi alanına girer, oysa ''Şarlo''nun bir keresinde sırf macera olsun diye Londra''da yapılan bir Şarlo Benzerleri Yarışması''na girdiğini ve bu yarışmada ancak sekizinci olabildiğini bilmek'' tipik bir ''trivia''dır.
Kavramların dile girerken Türkçeleştirilmelerine taraftar olan yazar Sabri Kaliç''in ''trivia'' sözcüğüne karşılık olarak kullandığı ''tırı vırı'' ise hem Türkçedeki kullanımıyla, hem de sessel benzerliğiyle ''trivia'' sözcüğüne yakın bir karşılık oluşturuyor.
Bu kitapta çeşitli alanlardan derlenmiş yüzlerce ''tırı vırı'' bulacaksınız. Kimileri gerçekten şaşırtıcı, hatta inanılmaz olan bu bilgilerin tamamının yazar tarafından yer aldığını belirtmekte fayda var. Tırı vırı deyince, yalan-yanlış, uydurma şeyler sanmayın! Hepsi gerçek, hepsi aynıyla vaki!
Tırı vırı dünyasında keyifli, neşeli yolculuklar!

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963