scorecardresearch.com Tao-culuk’daki Anahtar - Kavramlar ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tao-culuk’daki Anahtar - Kavramlar

Tao-culuk’daki Anahtar - Kavramlar

Yazar : Toshihiko İzutsu

Sayfa Sayısı : 304

Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI

Tür : Güncel-Genel Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İbn Arabî ile Lao-tzû ve Cuang-Tzû’nun Mukayesesi

Uzakdoğu, İslam ve Batı düşünce sistemleri üzerine pek çok kitabı ve araştırması olan merhum Japon profesör Toshihiko İzutsu‘nun Tasavvuf‘da ve Taoculuk‘daki Felsefi Anahtar Kavramların Karşılaştırmalı Bir İncelemesi başlıklı dev eserinin ikinci ve son cildini Prof. Dr. Ahmed Yüksel Özemre‘nin çevirisiyle okuyucalara takdim etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Birinci cilt, gene Kaknüs Yayınları‘ndan İbn Arabi‘nin Fusus‘undaki Anahtar Kavramlar adı altında yayınlanmıştır.
Bu eserde Lao-Tzu‘nun Tao Te Çing ve Çuang-Tzu‘nun da Kitab‘ında ortaya koydukları Tao-culuğun anahtar-kavramları semantik bir incelemeye tabi tutularak incelenmiş ve Lao-Tzu ile Çuang-Tzu‘nun Dünya Görüşü‘nün temelleri ve çerçevesi ortaya konulmuştur. Ortaya çıkan sonuç şaşırtıcıdır. Gerek İbn Arabi‘nin gerekse Lao-Tzu ve Çuang-Tzu‘nun aleme bakış açıları Vahdet-I Vücud‘un temelde aynı, terminolojide farklı iki versiyonu gibidir.

İbn Arabi‘nin anladığı şekliyle Zat, Ama, Adem, Kenz-I Mahfi, Gayb Alemi, Hakk, Kader, Rabb, Vahdet, Kesret, Rahman‘ın Nefesi, Rahmet, Nefs, Ruh, İnsan-I Kamil gibi anahtar kavramların Tao-culuk‘ta yalnızca ontolojik karşılıkları bulunmakla kalmamakta, fakat aynı zamanda bu kavramlar İbn Arabi‘de nasıl bir yapı oluşturuyor ve birbirleriyle ne türlü ontolojik ilişkiler içinde bulunuyorlarsa bunların Tao-culuk‘daki karşılıkları da kendi aralarında bu yapıyı ve bu ilişkileri aynen muhafaza etmektedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963