scorecardresearch.com Sosyal Düşünce Tarihimizde ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sosyal Düşünce Tarihimizde

Sosyal Düşünce Tarihimizde

Yazar : Bedri Mermutlu

Sayfa Sayısı : 575

Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI

Tür : Güncel-Genel Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İlk Tamamlanmış Türk Aydını
Bir aydın düşünün. Gençliğinde güçlü bir Doğu-İslam kültürü almış, Arapça ve Farsça biliyor, Osmanlı-Türk edebiyat ve kültürünü en geniş çapta tanıyor. Sonra Paris’e gidiyor ve Oryantalistlerin arasına katılıyor. Batıcılığı benimsiyor, medeniyeti Avrupa’ya ait bir seviye ve ulaşılması gereken bir ideal olarak kabul ediyor. Ticaret ve üretimde Batı’yla rekabet yerine işbirliği yapılmasını öneriyor. Voltaire’in “deist” din anlayışını benimseyip ibadeti Tanrı’yı düşünmekten ibaret sayıyor. “Halkın menfaatleri”ne ve “kanun”a çok önem veriyor, ama Batılı değerleri henüz elde etmemiş bir halkın temsili meclisindense, Batılı değerlere inanmış bir mutlak yönetimi tercih ediyor. Kendini bir “maarif dellalı” olarak tanıtıyor ve okulu Batı bilgi ve kültürüne açılan çağdaş bir kapı olarak görüyor. Çağdaş bireyi ancak çağdaş bir şehir hayatının doğurabileceği düşüncesinden hareketle bireyi şehrin açık ve rahat havasında özgürleştirmeye çalışıyor. Geleneksel “mahalle” hayatını şiddetle hicvediyor. “Yeni medeniyet aklın eseridir, özgürlük akılla başlar” diyerek Aydınlanma düşüncesinin tezlerini benimsiyor.
19. yy: Batı’nın Osmanlı’ya Akını
İşte bütün bu düşüncelerin tek vücutta buluştuğu şahsiyettir Şinasi. Temsil ettiği kültür dünyası, getirdiği öneriler, kullandığı yöntemler ve gazetesiyle Şinasi, bizdeki ilk aydın portresini çizmektedir.
Şinasi sahip olduğu Doğu-İslam kültürünü Batı değerlerinin içine yedirmesini başarabilmiş ender bir kişiliktir. Şinasi’nin kültürü tek parça bir Batı kültürüdür. Doğu-İslam kültürü, bir katkı unsuru olarak onun Batı değerli kültürünü zenginleştirmek ve güçlendirmek görevi görür. Bu tutarlılığıyla, çok hızlı bir şekilde Batılılaşmış bir düşünce evreni inşa edebilmiştir. Öte yandan, Osmanlı İmparatorluğu için bir dönüm noktası olan 19. yüzyılda Osmanlı’nın Batı’ya akını durmuş, Batı’nın Osmanlı’ya akını başlamıştır. Sadece askeri cephelerde değil; kurumlar, değerler, kısaca bütün hayatı teslim alan bir akındır bu.
Devrinin En Anlayışlı Adamı
İşte Şinasi gibi bir aydın, 19. yy. gibi bir dönemde yaşayınca, yaptıkları da edebiyat alanında bir çığır olarak algılanmıştır. Garbı anlayan tek münevverdir o, devrinin en anlayışlı adamıdır. Batı medeniyetini sadece görünüşüyle değil, ruhuyla anlamış ve bugünkü kültürümüzün temel taşlarını atmıştır. Tanpınar’ın deyimiyle “yeni bir dünya içinde kendimizi bulmayı borçlu olduğumuz zeka”dır o. Birçok aydının yaptığı gibi sadece toplumu çözümlemekle yetinmemiştir Şinasi, toplumunu değiştirmeye yönelen bir hareketin adamı olmuştur. İşte bu nedenle Şinasi’nin düşüncesi etraflıca incelenmeyi hak etmektedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963