scorecardresearch.com Son Tütüncü Öldü Mü ? ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Son Tütüncü Öldü Mü ?

Son Tütüncü Öldü Mü ?

Yazar : İsmail Baykal

Sayfa Sayısı : 256

Yayınevi : KÜLTÜR SANAT YAYINLARI

Tür : Güncel-Genel Konular

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


ZENGİNLİĞİN ÖLÇÜSÜ: KÖLE SAYISI SAYGINLIĞIN ÖLÇÜSÜ: TÜTÜNDÜ
Tütün kaçakçıları ile Reji Kolcuları arasında silahlı çatışmalar meyda­na geldi. 1894 yılına gelindiğinde sadece Samsun ve Trabzon da 20 bin ki­şinin öldüğü hükümetçe saptanmıştı. 1884-1924 yıllarını kapsayan Reji bo­yunduruğunda 60 bin kişinin öldüğü bilimsel araştırmacılarca ifade ediliyor­du.
Şimdi......
"Çevirelim gözleri 150 yıl önceye,
Sonra bugüne dönüp dalalım düşünceye...
Tütüncüyü öldüren düşmanı kimmiş dünkü
Göreceksin ki, yine aynı düşman, bugünkü!"
Bir zamanlar dünyanın en iyi tütünlerinin üretildiği Türkiyemizde ne­den tütün üretimi kısıtlandı. Türk tütünlerini dünya tiryakileri tanırsa Ameri­kan sigaralarının satılmayacağından mı korkuldu ?
Türkler üretmesin, Amerika üretsin Türkler tüketsin politikası ve borç­landırarak teslim alma stratejisi 200 yıllık geçmişe rağmen Atatürk''ten baş­ka bu oyunu fark eden olmadı mı ?
Türk insanı bunu ivi düşünmelidir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963