scorecardresearch.com Şii Ulemanın Otoritesinin Temelleri ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Şii Ulemanın Otoritesinin Temelleri

Şii Ulemanın Otoritesinin Temelleri

Yazar : Doç.Dr. Mazlum Uyar

Sayfa Sayısı : 368

Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI

Tür : Güncel-Genel Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İMÂMİYYE ŞÎ’ASI’NDA USÛLÎLİK ve HİYERARŞİK YAPILANMASI
Humeynî’nin velâyet-i fakîh teorisiyle şekillenen devrim sonrası usûlî-Şiî düşüncesinin, geleneksel Şiî düşüncesiyle örtüşen ve ayrışan yönlerini tespit etmeye çalışan bu çalışma XXI. yüzyıldaki Şiî düşüncesini anlamamız bakımından önemli ipuçları veriyor.
Dört bölümden oluşan kitapta, ‘İmâmiyye Şî’ası’nda Usûlî Düşüncenin Ortaya Çıkışı ve Zayıflaması’, Hille ve Cebel-i Âmil Ekolleri ve Şîa’da İçtihâdın Ortaya Çıkışı’, ‘Safevîler Dönemi ve Usûlî Düşüncenin Gelişmesine Katkıları’, Kaçarlar Dönemi Devlet Ricâli-Ulemâ Münasebetleri ve Merce’iyyet Müessesinin Ortaya Çıkışı’ konuları detaylı bir şekilde inceleniyor.
SİYASİ OTORİTE KARŞISINDA ŞİÎLER
XX. yüzyılın başlarında Şiî ulemânın siyasi otoriteye karşı tavırları ve Kaçar şahlarının ulemâyı sisteme karşı zararsız hale getirmek amacıyla uygulamış oldukları siyasi sindirme politikalarına ve bu politikaların meydana getirdiği sonuçlara yer veriliyor. Usûlî düşüncenin oluşması ve gelişmesine paralel olarak, bu ekolün siyasi otoriteye karşı tavırlarındaki değişim ve gelişiminin sonucunda Şiî siyasi düşüncesinin oluşmasına etkilerini bulabileceğiniz kitap, Doç. Dr. Mazlum Uyar imzasını taşıyor. Sonucunda Şiî siyasi düşüncesinin oluşmasına etkilerini bulabileceğiniz kitap, Doç. Dr. Mazlum Uyar imzasını taşıyor.

Irak’ta iç karışıklığın ve şiddetin yaşandığı şu günlerde Şiî’lerin göstermiş olduğu ABD ve İngiliz karşıtı eylemlerin hangi temellere dayandığını anlamamız bakımından oldukça yararlı bir kaynak.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963