scorecardresearch.com Siborg Manifestosu ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Siborg Manifestosu

Siborg Manifestosu

Yazar : Donna Haraway

Sayfa Sayısı : 74

Yayınevi : AGORA YAYINLARI

Tür : Güncel-Genel Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yirminci yüzyılın sonlarına, bizim çağımıza, bu mitik çağa geldiğimizde, hepimizin makine ile organizmanın teorik b ir zeminde ifade edilen ve fabrikasyon misali uydurulmuş birer melez olduğumuzu vurgulamak gerekir; kısacası, hepimiz siborguz.


Siborg, hem ''tahayyül''ün hem de ''maddi gerçeklik''in yoğunlaşmış bir imgesidir. ''Batı''nın bilim ve siyaset geleneklerinde (ırkçı, erkek-egemen kapitalim geleneği, ilerleme geleneği, benliğin başka benliklerin yansımalarından yeniden üretilmesi geleneği) oranizma ile makine arasındaki ilişki, hep bir sınır muharebesi şeklinde cereyan etmiştir. Bu türdeki bir sınır muharebesinin paylaşılamayan toprakları da üretim, üreme ve tahayyüldür.


Benim argümanım, sınırların karışmasını sevinçle karşılamakta ve bu sınırları oluşturulmasında sorumluluk üstlenmektedir. Benim argümanım ayrıca, sosyalist-feminist kültür ve teoriye, postmodernist, natüralist-olmayan bir tarzda ve cinsiyetin olmadığı bir dünya-belki doğuşun olmadığı, belki sonu da olmayan bir dünya-tahayyül eden ütopik gelenek dahilinde, katkıda bulunma çabasını temsil eder. İkisi sarmal dansla birbirlerine sarılmışlarsa, ben tanrıça olmaktan ziyade siborg olmayı yeğlerim.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Gezi Direnişi'

  Yazar : Eda Yiğit

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Gezi Direnişi - Eda Yiğit 27 Mayıs - 18 Haziran tarihleri arasını kapsayan kronoloji çalışması: Gezi Parkında,...
  Devamı...
 • 'Uygulama Zenginleri'

  Yazar : Chris Stevens

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Uygulama Zenginleri - Chris Stevens Servet kazanan uygulama geliştiricilerinin sırları... Şimdiye dek...
  Devamı...
 • 'Türkiye Sosyalist Solu Kitabı 1 - 20’lerden 70’lere Seçme Metinler'

  Yazar : Emir Ali Türkmen

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Türkiye Sosyalist Solu Kitabı 1 - 20’lerden 70’lere Seçme Metinler - Emir Ali Türkmen Bu kitap, Türkiye’nin sosyalist...
  Devamı...
 • 'Gazeteci Gözüyle Direniş'

  Yazar : Coşkun Aral

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Gençler, bugüne kadar onları anladığını sanan, sözde onların geleceği için “dünyalık” derdine düşen ebeveynlerine, hangi iktidar olursa olsun değişmeyen sömürüye dayalı yönetimlere, karşı “Önce bizi dinleyin” demek istediler.
  Devamı...
 • 'Ulusların Düşüşü'

  Yazar : Daron Acemoğlu, James Robinson

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Ulusların Düşüşü - Daron Acemoğlu, James Robinson Güç, zenginlik ve yoksulluğun kökenleri “Tarih, kaderden...
  Devamı...
 • 'Yeni Medya'

  Yazar : Serdar Turgut

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Yeni Medya - Serdar Turgut DÜNYANIN SONUNUN 2012''DE GELECEĞİ SANILIYORDU ASLINDA ARMAGEDON ÇOK ÖNCE BAŞLAMIŞTI. BÜYÜK...
  Devamı...
 • 'Türkiye'de İktidarların Kılıcı - Sansür'

  Yazar : Vedat Yenerer

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Türkiye''de İktidarların Kılıcı - Sansür - Vedat Yenerer Farklı dünyalardan iki genç yaşadıkları şehirlerden uzakta,...
  Devamı...
 • '35'

  Yazar : Oğuzhan Toracı

  Tür : Güncel-Genel Konular


  35 - Oğuzhan Toracı Herşeyi çok çabuk tükettiğimiz bu dönemde sanat için ayrılan tüm zamanlar önemliyken, hayatının...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963