scorecardresearch.com Semiramis Sultan'ın Gözünden Şenlik ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Semiramis Sultan'ın Gözünden Şenlik

Semiramis Sultan'ın Gözünden Şenlik

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 140

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Güncel-Genel Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Semiramis estetik yaratısı öz bilinci; Özünün salt kendilik idollerini dış dünya ikonla-rıyla ifadesi ve bu ifade dolaylarında; kendi özünün cevherinden giderek bağımsızlaşan formların ileri sürülmesidir. Buradaki estetik giz ise kendi bildirimini kendi içinde taşımakta ve Öz bilincinin sembollerine dönüşerek ilerlemektedir. Özün ya da arı ben''in dışlaşması Doğu ve Batı ikonlarının harmanlanmasıyla bir form parmaklığı yaratmakta ve evrensel estetik bildirime doğru yol almaktadır. Güzel olanı kendi öz düşüncesi ve duyumunda arayan sanatçı öte yandan içkin, ele geçmez, kendinde şey olarak belirlediği sembolik dille yan yollara sapmadan ve kendi açıklığından hiçbir şey kaybetmeden ulaşmak istediği form alanına varır ki biz burada birdenbire evrensel bilince ilişkin verilerle karşılaşırız. Semiramis tabloları Doğu ve Batı paradigmaları gibi iki ayrı alanın devinimi olarak öz bilincin arı duygularından ve kımıltısından evrilerek sembollerle temsil edilen bir ütopyaya dönüşürler. (Kitabın İçinden)

23.0x29.0

Ciltsiz

Kuşe

Çevirmen : Mary Işın

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963